Atak terrorystyczny na bazę wojsk rządowych w Mali

Co najmniej 17 żołnierzy zginęło, a 35 zostało rannych we wtorek w rezultacie „skoordynowanego ataku terrorystycznego” na bazę wojsk rządowych w Nampala, w środkowej części Mali. Informację podało ministerstwo obrony tego kraju.

Do ataku przyznali się islamiści, ale także jedno z ugrupowań opozycyjnych.

Według ministra obrony Mali Tiemana Huberta Coulibaly atak „spotkał się z właściwą odpowiedzią” i napastnicy zostali zmuszeniu do odwrotu. Polityk dodał, że wojsko nadal kontroluje bazę i miasto.

Nie jest jasne, kto dokonał ataku, bowiem do jego przeprowadzenia przyznali się zarówno islamiści ze zbrojnego ugrupowania Ansar Dine, jak i antyrządowe ugrupowanie „Sojusz na rzecz zachowania tożsamości i przywrócenia sprawiedliwości” (ANSIPRJ).

Ansar Dine to jedno ze zbrojnych ugrupowań dżihadystów, którzy w okresie od marca 2012 r. do stycznia 2013 r. kontrolowali część północnego terytorium Mali po wyparciu stamtąd wojsk rządowych. Dopiero interwencja wojsk francuskich rozpoczęta w styczniu 2013 r. zmusiła dżihadystów do odwrotu. Nadal jednak dokonują oni sporadycznych ataków na obiekty wojskowe w środkowej, a teraz również w południowej części kraju.

PAP/RIRM

drukuj