Bogucki i „Słowik” uniewinnieni ws. śmierci gen. Papały

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały.

Wyrok jest nieprawomocny; można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Prokuratura wniosła, by sąd wymierzył 15 lat więzienia Boguckiemu i 8 lat – „Słowikowi”. Obrońcy i sami podsądni wnosili o ich uniewinnienie.

W trwającym od lutego 2010 r. procesie warszawska prokuratura oskarżyła Boguckiego o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia byłego szefa policji. „Słowika” oskarżono zaś o nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego ps. „Iwan” do zabójstwa Papały.

Według stołecznej prokuratury sprawcy zabójstwa Papały kierowali się „motywem finansowym”.

W 2012 r. łódzka prokuratura apelacyjna ujawniła zaś, że – według ustaleń opartych na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. – do zabójstwa Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego gangu „Patyka”. Zarzuty zabójstwa usłyszeli Igor M., ps. Patyk i Mariusz M. Warszawska prokuratura uznaje tę wersję za „kompletnie niewiarygodną”.

W łódzkim śledztwie o zlecenie zabójstwa Papały nadal podejrzany jest polonijny biznesmen z USA Edward Mazur. Jego ekstradycji do Polski odmówił sąd w Chicago, uznając obciążające go zeznania „Iwana” za niewiarygodne.

RIRM

drukuj