Blisko 300 rekonstruktorów weźmie udział w „Bitwie o Poznań”

Prawie 300 osób z grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy weźmie udział w organizowanym w niedzielę w stolicy Wielkopolski widowisku historycznym „Bitwa o Poznań 2017”. Rekonstrukcja na Cytadeli odbędzie się z okazji 72. rocznicy zakończenia walk o miasto.

23 lutego 1945 roku, po pięciodniowym oblężeniu, poddał się ostatni w mieście punkt niemieckiego oporu – Fort Winiary (Cytadela). W tym roku organizatorzy widowiska chcą oddać szczególny hołd cytadelowcom – cywilnym uczestnikom walk, wspierającym Rosjan przy zdobywaniu Cytadeli.

Współorganizator przedsięwzięcia, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta” Waldemar Jankowiak podał, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział blisko 300 rekonstruktorów z całej Polski i z zagranicy.

„Nasza impreza cieszy się dużą renomą w środowisku rekonstruktorskim w kraju, po raz kolejny będziemy gościć też rekonstruktorów z Rosji. W tym roku chcemy oddać cześć cytadelowcom – mieszkańcom Poznania, którzy brali udział w walkach o stoki Cytadeli. Ich obecność będzie szczególnie wyróżniona w scenariuszu tegorocznej inscenizacji, ale na razie nie zdradzamy szczegółów” – powiedział.

Według historyków, w walkach w rejonie Cytadeli brało udział ok. 2 tys. osób cywilnych; zginęło blisko 100 poznaniaków, ok. 300 zostało rannych.

Pokaz z udziałem zabytkowego sprzętu wojskowego rozpocznie się o godz. 13., wcześniej pod pomnikiem Bohaterów na Cytadeli zostaną złożone kwiaty. Przez cały dzień będzie można nieodpłatnie zwiedzić Muzeum Uzbrojenia, zaplanowano też pokazy sprzętu i zwiedzanie z przewodnikiem reliktów Fortu Winiary. Na chętnych krwiodawców będzie czekał krwiobus, na głodnych – kuchnie polowe.

Waldemar Jankowiak podał, że przedsięwzięcie w ostatniej chwili musiało zostać przeniesione w inną część Cytadeli, na polanę w pobliżu Dzwonu Pokoju. Stało się tak ze względu na protesty ekologów związane z nietoperzami zimującymi na terenie Cytadeli.

Walki o miasto trwały od końca stycznia. Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc. Według obliczeń historyków, w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tysięcy żołnierzy radzieckich, prawie 6 tysięcy w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl