fot.twitter.com/niepodlegla

Biuro Programu „Niepodległa”: „Polska Noc” w NBA zgromadziła ok. 1500 Polaków

„Polska Noc” w NBA odbywająca się z inicjatywy koszykarza Marcina Gortata zgromadziła ok. 1500 Polaków – poinformowało PAP Biuro Programu „Niepodległa”. Gortat jest wspaniałym ambasadorem Polski i polskiej kultury poza granicami kraju – podkreślił dyrektor Biura „Niepodległa” Jan Kowalski.

Polską kulturę przybliżano Amerykanom już po raz ósmy, a po raz pierwszy w Los Angeles. „Polska Noc” w NBA odbyła się przy okazji spotkania Los Angeles Clippers z Orlando Magic, których drużyna Gortata pokonała 106:96.

Biuro Programu „Niepodległa” podkreśla, że Polish Heritage Night, poświęcona po raz drugi stuleciu odzyskania niepodległości, była „wyjątkowa dla tysięcy gości drużyny Los Angeles Clippers”. Poinformowano, że Polacy w Los Angeles ustroili trybuny Staples Center biało-czerwonymi barwami.

„Marcin Gortat jest wspaniałym ambasadorem Polski i polskiej kultury poza granicami kraju. Jego sukces w NBA i jednocześnie silne przywiązanie do polskich korzeni powoduje, że dobrze mówi i troszczy się o promowanie Polski w Stanach Zjednoczonych” – powiedział w Los Angeles Kowalski.

„Mamy nadzieję uda nam się wspólnie zorganizować jeszcze kilka tak spektakularnych wydarzeń” – dodał.

W trakcie meczu m.in. uhonorowano polskich weteranów wojennych. Gortat zaprosił na wydarzenie przedstawicieli świata kultury i sportu, m.in. wokalistkę Edytę Górniak, aktorkę Agnieszkę Włodarczyk, lekkoatletę Konrada Bukowieckiego, boksera Andrzeja Fonfarę.

W przerwie spotkania na parkiecie zaprezentowały się cheerleaderki z Gdyni. Wielu kibiców na trybunach Staples Center oglądało mecz w biało-czerwonych szalikach. Konkursy dla publiczności i wyrzucane w trybuny gadżety miały polskie akcenty.

Partnerami wydarzenia byli Konsul Generalny w LA, „Niepodległa” i Polska Fundacja Narodowa. Organizatorem fundacja Marcina Gortata MG13.

PAP/RIRM

drukuj