NBA. Wizards przegrali po dwóch dogrywkach

Marcin Gortat uzyskał 19 punktów i 10 zbiórek, a jego Washington Wizards przegrali po dwóch dogrywkach z Indiana Pacers 95:99. To 22. doubledouble Polaka w sezonie.

Czarodzieje już przed wtorkowym spotkaniem byli pewni, że sezon zasadniczy zakończą na piątym miejscu w Konferencji Wschodniej i żadne rozstrzygnięcie nie poprawi ani nie pogorszy ich pozycji. Walczyli jednak o wygraną, jakby to już był play off, chcąc się zrewanżować Pacers za przegraną 2-4 w drugiej rundzie tej fazy poprzednich rozgrywek.

Gospodarzom tylko zwycięstwo przedłużało nadzieje na ósme miejsce i przedłużenie sezonu. I uczynili to, wygrywając szósty mecz z rzędu.

O ich sukcesie w tym stojącym na słabym poziomie, szarpanym i nerwowym meczu, w którym zwycięzcy trafili tylko 38 procent rzutów z gry, a pokonani 37, przesądziły pierwsze akcje drugiej dogrywki. Po dwóch niedokładnych podaniach Bradleya Beala i Johna Walla do Gortata rywale przechwytywali piłki i najpierw za trzy punkty trafił ich najlepszy strzelec C.J. Miles, a po chwili David West.

Pacers uzyskali wówczas prowadzenie 92:87 i już go nie oddali, chociaż Wizards mieli jeszcze szanse na doprowadzenie do remisu. Polski środkowy był czołowym strzelcem i zbierającym zespołu. Grał 44 minuty, trafił osiem z 13 rzutów za dwa punkty i trzy z czterech wolnych, zebrał dziewięć piłek w obronie i jedną w ataku. Miał także przechwyt, dwa faule i dwukrotnie został zablokowany. Również 19 pkt uzyskał dla gości Beal, Wall dodał 24 i 11 asyst, a Otto Porter – 10. W ekipie gospodarzy wyróżnili się Miles – 25 i George Hill – 24, 10 asyst i dziewięć zbiórek, West – 15 oraz Rodney Stuckey i Paul George – po 10.

Czarodzieje w pierwszej rundzie play off spotkają się z Toronto Raptors (48-33) lub Chicago Bulls (49-32) w zależności od tego, czy drużyny te zachowają różne bilanse czy się nimi zrównają. W obu przypadkach przewagę własnego parkietu będą mieli rywale. W środę w ostatnim meczu sezonu zasadniczego Wizards zmierzą się z Cleveland Cavaliers (52-29), wiceliderami Konferencji Wschodniej. Faza play off rozpocznie się w sobotę.