fot.twitter.com/ktrebski

Bieszczady: Żubry wyszły na drogę wojewódzką w Olchowcu

Po drodze wojewódzkiej w Olchowcu w Bieszczadach w piątek wędrowało stado żubrów. Zwierzęta przemieszczały się wzdłuż lub przechodziły przez jezdnię.

O zdarzeniu poinformował portal www.korsosanockie.pl.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek w rozmowie z PAP powiedział, że „widok żubrów w Bieszczadach nie powinien nikogo zaskakiwać”. Zaapelował o ostrożność do kierowców, którzy podróżują drogami prowadzącymi przez lasy.

„Widok żubra w Bieszczadach nie powinien nikogo zaskakiwać. Aktualnie żyje ich tam przeszło pół tysiąca. Nierzadko można je spotkać np. w pobliżu dróg, na skraju lasu” – mówił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Zaznaczył, że „w tym przypadku najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia z zimowym przemieszczaniem się tych zwierząt”.

„W zimie żubry z górnych partii Bieszczad w poszukiwaniu pożywienia wędrują w doliny. Tak też musiało być w Olchowcu. Żubry najprawdopodobniej schodziły z masywu Otrytu w cieplejsze okolice Jeziora Solińskiego” – wyjaśnił Marszałek.

Przypomniał, że „korzystając z dróg w lasach, nie tylko w Bieszczadach, zawsze jesteśmy narażeni na kontakt ze zwierzętami”.

„W każdej chwili mogą one pojawić się przed naszym samochodem i stworzyć zagrożenie. Dzieje się tak niezależnie od pory roku. Z tego zawsze musimy zdawać sobie sprawę, jadąc drogą prowadzącą przez las” – dodał leśnik.

Według tegorocznych szacunków krośnieńskiej RDLP w Bieszczadach na wolności żyje ponad 500 żubrów.

Pierwsze żubry sprowadzono tutaj w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską są prowadzone w odrębnej linii hodowlanej. W stanie dzikim żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

PAP/RIRM

drukuj