[TYLKO U NAS] S. Kaleta: Warszawiacy będą mogli kupić grunty z bonifikatą 98 proc.

Tą bonifikatą są objęte nieruchomości zabudowane lokalami mieszkalnymi, więc jeśli np. garaż należy do danej nieruchomości, również jest on objęty bonifikatą – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceprzewodniczący komisji ds. reprywatyzacji, członek Rady Miasta Stołecznego Warszawa Sebastian Kaleta.

Około 2,5 mln Polaków może stać się w 2019 roku właścicielami gruntów, na których stoją ich posiadłości. Do historii przejdzie bowiem użytkowanie wieczyste. Grunty, których właścicielem jest samorząd lub Skarb Państwa trzeba będzie wykupić. W Warszawie, w której bonifikata na kupno gruntów miała być obniżona, ostatecznie zdecydowano się na podwyższenie dopłaty do ich zakupu.

– Rzeczywiście, trzy dni przed wyborami, PO jednogłośnie z PiS-em uchwaliła ustawę, która będzie zmieniać użytkowanie wieczyste we własność. Warszawiacy będą mogli kupić grunty z bonifikatą 98 proc. – podkreślił Sebastian Kaleta.

PO długo lawirowała między wysokościami bonifikaty. Przed wyborami zgodziła się na 98 proc., tuż po wyborach zmieniła zdanie i obniżyła bonifikaty do 60 proc., by finalnie – pod presją społeczną – ugiąć się i powrócić do starej wersji.

– To pokazuje, jak funkcjonuje PO. Jest bardzo skoncentrowana na tym, żeby wyciągać od Polaków środki, o których nie mówi w kampanii. Z kolei obietnice, które składa, są obietnicami bez pokrycia. To pokazuje, że PO nie jest wiarygodnym bytem politycznym, dlatego też z dużą dozą dystansu należy patrzeć na jej kolejne obietnice wyborcze – zaznaczył warszawski radny.

Na jakich zasadach przebiegać będzie wykup gruntów?

– Tą bonifikatą są objęte nieruchomości zabudowane lokalami mieszkalnymi, więc jeśli np. garaż należy do danej nieruchomości, również jest on objęty bonifikatą. Zastrzeżenia wymaga fakt, że co roku użytkownicy wprowadzają opłatę za użytkowanie wieczyste. Ustawa powoduje, że kończy się użytkowanie wieczyste. Obywatele będą właścicielami gruntów, spłacając przez 20 lat Skarb Państwa. Służy to temu, żeby mieszkańcy mogli już teraz jednorazowo wykupić te grunty i nie ponosić opłat w kolejnych latach – wyjaśnił Sebastian Kaleta.

Lawirowanie PO wokół założeń ustawy i interwencja Grzegorza Schetyny pokazują, że Rafał Trzaskowski jest prezydentem partyjnym – przekonuje radny z Warszawy.

– Postawa Rafała Trzaskowskiego obnażyła prawdziwą twarz PO. Z tego powodu uważam, że wycofanie się z tego kontrowersyjnego projektu nastąpiło w skutek interwencji Grzegorza Schetyny. To pokazuje, że Rafał Trzaskowski jest partyjnym prezydentem – powiedział wiceprzewodniczący komisji ds. reprywatyzacji.

Całą rozmowę z Sebastianem Kaletą można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl