Białystok: Trzy osoby z zarzutami w śledztwie dot. wyłudzenia VAT na dużą skalę

Trzem osobom postawiła Prokuratura Regionalna w Białymstoku zarzuty w śledztwie dotyczącym przestępstw podatkowych poprzez fikcyjny obrót artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Według szacunków, Skarb Państwa mógł stracić nie mniej, niż 150 mln zł z podatku VAT.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej w pierwszej połowie 2016 roku m.in. w Olsztynie, której celem działalności miały być przestępstwa podatkowe – poinformowała w środowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

„W toku śledztwa funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji udaremnili uszczuplenie podatku VAT w kwocie nie mniejszej, niż 150 mln zł” – wynika z komunikatu.

Według śledczych, działalność przestępcza polegała na zakładaniu spółek, między którymi dochodziło do fikcyjnego obrotu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Następnie sprawcy składali w urzędach skarbowych deklaracje podatkowe zawierające nieprawdziwe dane w zakresie podatku naliczonego i należnego, a także wystawiali – poświadczające nieprawdę i nierzetelne – faktury.

W sprawie zostały zatrzymane trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Postawiono im również zarzuty usiłowania oszustwa wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa oraz narażenia na nienależny zwrot podatku oraz wystawienie nierzetelnych faktur. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Dwie osoby zostały przez sąd tymczasowo aresztowane na 3 miesiące, wobec trzeciej śledczy zastosowali 250 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

„Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty” – zaznacza prokuratura.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl