Autorstwa Grzegorz Dąbrowski - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1090517

Białystok: Osoby obwinione o próbę blokady Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce uniewinnione

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił dziś sześć kobiet obwinionych o to, że próbowały bezprawnie zablokować Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe. Sąd pierwszej instancji skazał obwinione na 200 złotych grzywny.

Sprawa związana jest z edycją marszu z lutego 2019 roku. Marsz wzbudza w Hajnówce emocje, ponieważ upamiętnia m.in. postać kapitana Romualda Rajsa „Burego”, którego oddziały podziemia niepodległościowego w 1946 r. miał spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego.

W Hajnówce znaczną część mieszkańców stanowią prawosławni pochodzenia białoruskiego. W dniu przemarszu, 23 lutego 2019 r. na trasie stanęło kilkadziesiąt osób próbujących go zablokować. Nie dopuściła jednak do tego policja, która szczelnym kordonem oddzieliła protestujących od uczestników marszu, gdy ci przechodzili obok.

Ostatecznie do sądu trafiły wnioski o ukaranie kilkudziesięciu osób obwinionych o naruszenie przepisów Kodeksu wykroczeń. W sprawie, w której w poniedziałek zapadł prawomocny wyrok uniewinniający, chodziło m.in. o zarzuty tamowania lub utrudniania ruchu na drodze publicznej. W ubiegłym roku hajnowski sąd rejonowy skazał sześć obwinionych kobiet na 200 złotych grzywny. Obrońca złożył apelację w sprawie całej szóstki, wnioskując o uniewinnienie.

Rozprawa odwoławcza odbyła się dziś, zapadł również wyrok. Sprawa odbyła się bez udziału mediów – przewodniczący składu orzekającego nie wydał zgody na obecność dziennikarzy na sali rozpraw ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa. W Sądzie Okręgowym w Białymstoku to przewodniczący składu orzekającego każdorazowo decyduje, czy obecność mediów jest możliwa, biorąc pod uwagę wielkość danej sali rozpraw i liczbę uczestników procesu.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Białymstoku sędzia Dariusz Gąsowski wskazał, że sąd oparł swoje orzeczenie na podobnej argumentacji, jak wcześniejsze składy orzekające tego sądu, w tożsamych sprawach dotyczących marszu w Hajnówce, gdy w postępowaniu odwoławczym zapadały prawomocne wyroki uniewinniające.

„Mamy tutaj całkowitą jednolitość kierunku orzekania. Uznajemy, że stopień społecznej szkodliwości tych zachowań nie uzasadnia tego, by traktować je jako czyny karalne i zasługujące na pociąganie do odpowiedzialności karnej tych osób” – dodał Dariusz Gąsowski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl