fot. twitter.com/AngelikaBorys

Białoruś: Polacy w Mołodecznie niewpuszczeni do sali, gdzie miał się odbyć opłatek

Polaków z Mołodeczna, na zachodzie Białorusi, nie wpuszczono w sobotę do wynajmowanego przez nich pomieszczenia, gdzie miało się odbyć tradycyjne spotkanie opłatkowe.

„Zamknięte z powodu wolnych dni” – taką informację wywieszono na wejściu do sali, z której korzysta lokalna struktura Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

„Dzisiaj o godz. 14.00 w Mołodecznie miało się odbyć spotkanie świąteczne. Planowaliśmy śpiewanie kolęd, występy artystyczne i wręczenie drobnych upominków dzieciom uczącym się języka polskiego” – powiedział PAP Wiktor Baranowicz, prezes lokalnego oddziału nieuznawanego przez Mińsk ZPB.

Sala, wynajmowana na zasadach komercyjnych od jednej z państwowych instytucji, została zamknięta „na święta”.

Aktywiści wraz z szefową ZPB Andżeliką Borys wręczyli upominki dzieciom uczącym się języka polskiego w Mołodecznie na dworze, przed wejściem do pomieszczenia.

„>>Towarzyszył<< nam samochód milicyjny oraz funkcjonariusz w cywilu, który nagrywał wszystko na kamerę” – powiedziała Andżelika Borys.

Spotkanie opłatkowe mimo przeszkód odbyło się; zostało przeniesione do domu prywatnego. Wzięli w nim udział aktywiści ZPB oraz dzieci z Mołodeczna i z Iwieńca. Obecni byli również przedstawiciele ambasady RP i wydziału konsularnego z Mińska.

PAP/RIRM

drukuj