pixabay.com

Biało-czerwone barwy w całej Polsce i poza granicami naszej Ojczyzny

2 maja od 2004 roku jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W całym kraju odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych. 

Flaga Polski to symbol przynależności i dumy z państwa polskiego. Towarzyszy nam w radosnych, patriotycznych pochodach, ale też w smutnych, żałobnych momentach. Biało-czerwone barwy narodowe są z Polakami od wieków.

– Jan Długosz w opisie bitwy pod Grunwaldem wspomina o chorągwi z białym orłem na czerwonym tle. To właśnie jest źródło barw biało- czerwonych – mówił w trakcie uroczystości z okazji Dnia Flagi RP minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

W Warszawie na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego wciągnięto 35 flag Polski na maszty ustawione w kształt granic naszego kraju.

Flagę z dumą noszą polscy żołnierze w kraju i za granicą.

– Szanujmy barwy narodowe nie tylko 2 maja w Dzień Flagi Państwowej, ale na co dzień – zaznaczył szef resortu obrony.

Flagę państwową z udziałem przedstawicieli prezydenta Andrzeja Dudy wciągnięto na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Biało-czerwona łączy Polaków na całym świecie.

– To symbol polskości, to symbol łączności Polaków w kraju i za granicą – zwróciła uwagę Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii prezydenta.

Także 2 maja ponad 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie świętuje Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Życzenia naszym rodakom złożył minister w kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski.

– Życzę, aby wspólnoty, które tworzycie i w których żyjecie na co dzień rozwijały się pomyślnie, dla dobra Polski, dla rozwoju przyjaznych kontaktów z państwami, których jesteście obywatelami; społecznościami, których jesteście częścią. Czerpiąc ducha Polskiej Solidarności pamiętajmy, że jesteśmy sobie wzajemnie bardzo drodzy i potrzebni – wskazał Adam Kwiatkowski.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że Polonia, pielęgnując tradycje, buduje wizerunek naszego kraju za granicą. Nawiązał przy tym do myśli św. Jana Pawła II.

– Obyśmy jako Polacy mogli w pokoju i szacunku – dokądkolwiek zaniosło nas nasze życiowe przeznaczenie – stale zdobywać i tworzyć wolność, o którą z determinacją oraz wyjątkową wizją zabiegali i walczyli nasi przodkowie – mówił szef rządu.

W Dzień Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda wręczył flagi narodowe krajowym organizacjom pozarządowym zasłużonym we współpracy z Polonią. Wielu Polaków za granicą liczy na naszą pomoc. Wielu marzy o powrocie do Polski.

– Cieszy mnie każdy gest, który możemy w tamtym kierunku wykonać, cieszy mnie każda łza radości, którą mogę zobaczyć, cieszy mnie każde spotkanie, kiedy mogą tu przyjechać – podkreślił szef państwa polskiego.

Andrzej Duda przyznał akty nadania polskiego obywatelstwa rodzeństwu z Ukrainy, które po stracie rodziców zamieszkało w Łochowie.

– Łącząca was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama.

Dzień 2 maja uczciła również opozycja. Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. były prezydent Bronisław Komorowski i prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz.

Radość ze święta flagi narodowej widać w całym kraju. W Świnoujściu na latarnię morską wciągnięto flagę liczącą 640 metrów kwadratowych.

Mniejszą, ale nie mniej imponującą flagę o powierzchni 50 metrów kwadratowych ręcznie wykonały gdyńskie przedszkolaki. Z kolei biało-czerwoną dla Portu Gdynia stworzyli podopieczni Stowarzyszenia Osób z Wadą Słuchu Cisza. Uczcić święto może każdy wywieszając flagę, do czego zachęca biuro Niepodległa.

W poniedziałek obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To również dobry moment na zamanifestowanie polskich barw narodowych.

TV Trwam News

drukuj