fot. flickr.com

Bezpieczne wakacje – wybierajmy mądrze miejsce wypoczynku

Ponad rok – tyle czasu potrzebuje dany kraj, by odbudować swoją branżę turystyczną po ataku terrorystycznym. W czasie wakacji pamiętajmy, by wypoczywać tam, gdzie jest bezpiecznie.

Turcja, Egipt i Tunezja – to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków w trakcie wakacji. Choć przez ostatnie lata pozycja tych państw w branży turystycznej osłabła. Głównie przez terroryzm.

– Problemy, które wynikają z terroryzmu, dotyczą nie tylko krajów czy regionów, w których takie zamachy wystąpią, ale dotyczą także turystów, organizatorów, hotelarzy, restauratorów czy właścicieli atrakcji turystycznych – mówi dr hab. Daniel Puciato z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Dlatego w krajach, w których wystąpiły zamachy terrorystyczne, przychody z turystyki się zmniejszają. Odrobienie strat zajmuje średnio aż 13 miesięcy.

– W największym stopniu cierpią te kraje, których turystyka ma znaczący udział w gospodarce. Tam po takim zamachu nawet PKB potrafi ulec zmniejszeniu – dodaje dr hab. Daniel Puciato.

Cztery lata temu w Tunezji zmarło trzech Polaków. Ataku dokonali dżihadyści związani z tzw. Państwem Islamskim. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać bezpieczniejsze miejsce wypoczynku.

– Jeśli musimy udać się do kraju czy regionu niebezpiecznego, powinniśmy na pewno zaczerpnąć więcej informacji na temat bezpieczeństwa w tym regionie. Powinniśmy pozostawać w stałym kontakcie z naszymi bliskimi, zostawić im szczegółowy plan naszej podróży, również jakieś dane teleadresowe miejsc, w których będziemy się zatrzymywać, nie powinniśmy także podróżować samodzielnie, raczej zalecałbym tutaj podróże w grupie – wskazuje dr hab. Daniel Puciato.

Największe prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego występuje w części państw Azji oraz Afryki. Planując wakacje w tych regionach warto odwiedzić stronę internetową ministerstwa spraw zagranicznych, która na bieżąco informuje o możliwym zagrożeniu terrorystycznym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj