fot. PAP/Leszek Szymański

B. Sienkiewicz: Służby działały poprawnie ws. wyłudzeń podatku VAT

Służby działały poprawnie, a skala przestępczości VAT była niezależna od władzy – taki obraz wyłania się z zeznań Bartłomieja Sienkiewicza, który zeznaje dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.

Bartłomiej Sienkiewicz to były szef MSW i były koordynator służb specjalnych. Obie te funkcje pełnił od lutego 2013 roku. Nadzorował i koordynował działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Pytany, czy służby były wystarczająco dofinansowane, świadek wskazał, że robił, co mógł, aby wyposażyć je w sprzęt i wykwalifikowanych ludzi.

Świadek przekonywał, że jego rząd podjął walkę z mafią VAT, jak tylko problem się pojawił. Według niego przełomem był rok 2012 r. Były minister wskazał, że w 2013 r. zaczęto wdrażać system, a w 2014 r. stworzono mechanizm walki, dzięki któremu – jak podkreślił – w 2015 zatrzymano dynamikę luki VAT.

Poseł Małgorzata Janowska pytała świadka o relacje z premierem Donaldem Tuskiem w kontekście przestępczości VAT.

– Na początku obejmowałem tę funkcję, to jakaś rozmowa na ten temat na pewno była, ale nie przypominam jej sobie jakoś szczegółowo jako czegoś nadzwyczajnego czy osobnego. Konkluzja po takiej rozmowie była oczywista – tę przestępczość trzeba zwalczać – odpowiedział świadek.

Świadek wskazał, że nie miał żadnego wpływu na politykę fiskalną państwa. Jak argumentował, dlatego nie zwracał się do resortu finansów z konkretnymi pomysłami walki z przestępczością VAT.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl