fot. PAP/Grzegorz Momot

Bezpieczeństwo w górach

Ferie zimowe to czas m.in. przeżywany w górach. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły przypomina jak należy wędrować po Tatrach zimą.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano film, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Bezpieczni i rozważni w Tatrach zimą”. Znalazły się w nim informacje, jak się ubrać i w co wyposażyć, wyruszając na wędrówkę.

– Pokazujemy jak wygląda zima w górach, i co trzeba ze sobą mieć, bo góry zimą są inne – mówił Jan Cięciak, prezes stowarzyszenia kulturalno-oświatowego im. Adolfa Hyły.

Zimowy projekt jest zamknięciem całorocznego cyklu informującego o bezpieczeństwie na tatrzańskich szlakach.

– Domykając ten cykl o bezpieczeństwie i też zarazem o pięknie przyrody tatrzańskiej wyprodukowaliśmy filmik ,,Bezpieczni, rozważni zimą” – akcentował Jan Cięciak.

Film jest dostępny na stronie stowarzyszenia i w mediach społecznościowych.

Jak zaznacza ratownik TOPR – Adam Marasek turystyka zimą w wyższych partiach Tatr jest trudna i bardzo wymagająca. Trzeba się odpowiednio przygotować.

– Najważniejsze to sprawdzić na dzień wyjścia prognozę pogody, trzeba sprawdzić jaki stopień zagrożenia lawinowego ogłosił TOPR – podkreślał ratownik TOPR.

Wiele osób przyjeżdzających w góry nie zwraca uwagi na zagrożenia wynikające z warunków pogodowych. Każdego roku dochodzi do tragedii, w których giną nie tylko turyści, ale również ratownicy.

– Jedyną szansą na to żebyśmy zostali uratowani jest po pierwsze to, aby nie wychodzić w góry samotnie zimą. Druga sprawa to, aby nie wychodzić bez tzw. ABC lawinowego czyli sondy, detektora i lawinowej łopatki – mówił Adam Marasek.

W 2018 r. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły przygotowało wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym 30 tys. broszur „ABC tatrzańskiego turysty”, a później projekt „Orla Perć – tradycja i współczesność”. Projekty mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo każdego turysty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl