fot. PAP/Darek Delmanowicz

Beskidy: 18 razy wyruszała w weekend GOPR na akcje poszukiwawcze

18 działań ratunkowo-poszukiwawczych prowadzili w weekend w Beskidach ratownicy GOPR. Interweniowali również przy 65 wypadkach na stokach narciarskich. „W sumie pomogliśmy 22 osobom” – oznajmili beskidzcy goprowcy.

„Działaliśmy w rejonie Pilska, Babiej Góry, Stożka, Baraniej Góry, Magurki Radziechowskiej, Wielkiej Raczy, Skrzycznego, Hali Lipowskiej i Koziej Góry. Udzieliliśmy pomocy 22 poszkodowanym: 15 turystom pieszym i siedmiu narciarzom – skiturowym oraz zjazdowym poza trasami narciarskimi. Na stokach narciarskich udzieliliśmy pomocy w 65 wypadkach” – podali ratownicy.

Jak poinformowali, większość zdarzeń dotyczyła poszukiwań i sprowadzenia turystów w bezpieczne miejsce podczas załamania pogody – przy silnym opadzie śniegu i mocnym wietrze, a także poważnie ograniczonej widoczności.

Ratownicy GOPR podali, że turyści wzywali pomoc, ponieważ gubili drogę, we znaki dawała się im niska temperatura, byli wyczerpani, brakowało im umiejętności lub wybrali się w góry z nieodpowiednim wyposażeniem.

„Każda z akcji odbywała się w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych. Wielu turystów zbagatelizowało komunikaty i ostrzeżenia. W działaniach ratunkowych łącznie wzięło udział 188 ratowników” – podali dziś goprowcy.

Po ostatnich opadach warunki turystyczne w Beskidach są bardzo trudne. W rejonie Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. GOPR ostrzegł także o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi na Pilsku.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl