PAP/Piotr Nowak

Belweder: Prezydent A. Duda wręczył odznaczenia zasłużonym dla środowisk polonijnych 

W czwartek, poza Dniem Flagi, przypadał też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym między innymi w działalności na rzecz środowisk polonijnych oraz promowania polskiej kultury oraz historii.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Belwederu. Uczestniczyli w niej między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczak.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda dziękował wyróżnionym za umacnianie polskości poza granicami Ojczyzny.

– Za to właśnie dziękuję Państwu, których miałem zaszczyt uhonorować tymi państwowymi orderami. Dziękuję Państwu za to, że swoją codzienną działalnością to właśnie budujecie i umacniacie, że prowadzicie działalność kulturalną, edukacyjną i organizacyjną, jednocząc Polaków i budując polskość, umacniając polskość wśród dzieci, młodzieży, wszystkich tych, którzy gdzieś w głębi serca, mimo pokoleń za granicami Polski, cały czas czują się Polakami – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent rozdał też wyróżnionym flagi Polski. Andrzej Duda podkreślał, że flaga ma moc jednoczącą i budującą wspólnotę. Mówił, że taka jest tradycja i że ma ona szczególne znaczenie poza granicami kraju, gdzie w ostatnich stuleciach wyjechało wielu naszych rodaków.

RIRM

drukuj