fot. krastonaujienos.lt

[TYLKO U NAS] R. Tomaszun: Nie mamy zapisanych praw mniejszości w prawie litewskim

Relacje są dobre w niektórych obszarach, ale obszar mniejszości narodowych i wykonanie traktatu polsko-litewskiego – 13 i 17 artykuł – nie są do końca wykonywane. Nie możemy powiedzieć, że jest źle, ale nie mamy zapisanych praw w prawie litewskim. Stosunek do mniejszości może nie jest zły, ale nie ma tego zapisanego w ustawie – powiedziała w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja poseł Rita Tomaszun, Przewodnicząca Polskiej Frakcji w Parlamencie Republiki Litewskiej reprezentująca partię AWPL – ZChR.

Dziś przypada Dzień Flagi, ale także Dzień Polonii i Polaków za granicą. W sobotę w Wilnie odbędzie się z tej okazji parada polskości.

– To tradycyjny przemarsz organizowany przez Związek Polaków na Litwie, największej organizacji społecznej w naszym kraju. Pomaszerujemy od Sejmu Litwy do Ostrej Bramy. Związek Polaków na Litwie obchodzi przy okazji swoją 30. rocznicę istnienia. Parada rozpocznie się w sobotę o 10.30 – podkreśliła Rita Tomaszun.

W Wilnie odbywa się dzisiaj konferencja o Konstytucji 3 Maja. Obecna była na niej prezydent Litwy i prezes TK Julia Przyłębska.

– Mówią, że Konstytucja 3 Maja to dokument, który zrodził się w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Cieszę się, że naród litewski znajduje wspólne punkty w naszej historii i nacjonalistyczne nutki odchodzą na dalszy plan. Jutro dyskusja będzie odbywała się w sejmie. To pokazuje, że te relacje są dobre i idą w odpowiednim kierunku – zaznaczyła przewodnicząca Polskiej Frakcji w Parlamencie Republiki Litewskiej reprezentująca partię AWPL – ZChR.

Nie wszystko w relacjach między Polską a Litwą jest jednak jeszcze idealnie.

– Relacje są dobre w niektórych obszarach, ale obszar mniejszości narodowych i wykonanie traktatu polsko-litewskiego – 13 i 17 artykuł – nie są do końca wykonywane. Nie możemy powiedzieć, że jest źle, ale nie mamy zapisanych praw w prawie litewskim. Stosunek do mniejszości może nie jest zły, ale nie ma tego zapisanego w ustawie – wskazała gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Ritą Tomaszun w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

 

RIRM

drukuj