PAP/Leszek Szymański

W całej Polsce odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi

W całym kraju obchodziliśmy dziś Dzień Flagi. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Szczecinie.

Biało-czerwone flagi powiewały dziś niemal w każdym miejscu w Polsce. Polska flaga dla wielu Polaków to powód do dumy, to historia, to dom.

Główne uroczystości związane z Dniem Flagi odbyły się w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej. Rozpoczęły się od podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Na zakończenie para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi warszawiakom.

Polska flaga ma swój niezwykły, historyczny wymiar – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Ma więc – flaga – swoją moc łączącą, swoją moc jednoczącą, swoją moc budującą wspólnotę. Taka jest tradycja – akcentował Andrzej Duda.

Polska flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To właśnie biało-czerwona powiewała na polach bitew powstań narodowych, walk o granice państwa polskiego na progu niepodległości, polach bitew II wojny światowej; pod Tobrukiem, na Monte Cassino, nad płonącą Warszawą. Ona zawsze wyznaczała nam naszą przyszłość i była naszym drogowskazem – mówił w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki.

– Bo polskość wyznaczana przez biało-czerwoną flagę to jest wybór, to jest stan ducha. Polskość oznacza solidarność, polskość oznacza wolność, polskość oznacza wielkość. I taka jest nasza droga – zaznaczył premier.

Szef rządu spotkał się z harcerzami, kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej w Szczecinie. Morze biało-czerwonych flag powiewało także w Krakowie.

To jest właśnie widok Polski – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

– Taka jest Polska. Biało-czerwona, dumna, radosna. A dzisiaj spotykamy się, żeby pobyć ze sobą, żeby z całymi rodzinami cieszyć się tym pięknym świętem – wskazała Beata Szydło.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uczciła także Gdynia. Oficjalne obchody odbyły się przed okrętem ORP Błyskawica przy Nabrzeżu Pomorskim. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, władze Gdyni, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy, a także turyści.

– Z roku na rok coraz więcej jest biało-czerwonych flag na naszych domach, kotylionów na naszych klapach od marynarek. Myślę, że coraz bardziej przeżywamy to święto i rozumiemy, po co zostało wprowadzone – powiedział Dariusz Łaszyca.

– Po to przyjeżdżamy, żeby czegoś nauczyć – dodała Ewa.

– Bardzo ładnie wszystko było przedstawione, uroczyście. I jak tylko coś takiego się zdarzy, to przyjdę – zadeklarowała Natalia.

Dzień Flagi obchodzony jest w Polsce od 2004 r. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj