Belgia. Trzech mężczyzn z zarzutami powiązań z tzw. Państwem Islamskim

Prokuratura w Brukseli poinformowała w środę o postawieniu zatrzymanym dzień wcześniej trzem mężczyznom zarzutów udziału w grupie terrorystycznej powiązanej z tzw. Państwem Islamskim. Zostali oni tymczasowo aresztowani.

Chodzi o 23-letnią obywatelkę Serbii oraz dwóch Albańczyków z Kosowa w wieku 23 i 27 lat. Wszyscy troje zostali zatrzymani we wtorek wraz z pięcioma innymi osobami w ramach zakrojonej na dużą skalę operacji antyterrorystycznej w Antwerpii, Brugii i Sint-Niklaas we Flandrii na północy Belgii, a także w Brukseli.

Celem operacji było ujęcie osób podejrzewanych o rekrutowanie dżihadystów, a także finansowane wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Po przesłuchaniach pięć osób zwolniono bez stawiania zarzutów.

Belgia, z dużą mniejszością muzułmańską, jest przez niektórych ekspertów uważana za matecznik europejskich dżihadystów. Tam w dużej mierze zostały przygotowane paryskie zamachy terrorystyczne z listopada ub. roku, w których zginęło 130 osób. Bruksela także stała się sceną dżihadystycznych zamachów – w marcu br. w metrze i na lotnisku zginęły 32 osoby. Paryskie i brukselskie zamachy zostały przygotowane przez tę samą siatkę terrorystów; odpowiedzialność za nie wzięło tzw. Państwo Islamskie.

PAP/RIRM

drukuj