Będą zmiany w OFE?

Nadchodzą zmiany w OFE.  Za trzy lata będą one mogły inwestować 30 proc. środków za granicą – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Zmiany w OFE zakładają stopniowy wzrost limitów inwestycji środków funduszy emerytalnych w aktywa zagraniczne krajów członkowskich UE i OECD, z obecnych 5 proc. do 30 proc. Docelowo resort chce, aby fundusze mogły  oprócz akcji, inwestować w obligacje komercyjne: korporacyjne i samorządowe.

Planowane zmiany wynikają z konieczności wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że Polska naruszyła swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania OFE za granicą.

Paweł Pelc, b. członek Komisji Nadzoru Bankowego stwierdził, że wprowadzenie tych rozwiązań  jest konsekwencją nieodwołania się przez rząd od decyzji trybunału. Zwiększenie limitu inwestycji zagranicznych znacząco spotęguję ryzyko członków OFE, ponieważ zwiększy się zmienność rezultatów.

– O ile na polskim rynku fundusze emerytalne mają możliwość poznania potencjalnych inwestycji, bo na tym rynku operują, to za granicą będą w znacznie gorszej sytuacji (…); czyli ryzyko, że te wyniki nie będą optymalne znacznie wzrasta; do tego dochodzi ryzyko kursowe. Biorąc pod uwagę również strukturę własności, kapitał zagraniczny, można mieć taką pokusę, by nie przejmować się interesem członków – zauważa Paweł Pelc.

Ekspert zwraca też uwagę, że rząd zapowiedział także zniesienie minimalnej wymaganej stopy zwrotu.

– To prowadzić będzie do tego, że zarządzający w żaden sposób już nie będą odpowiedzialni za to, jeżeli ich decyzje przyniosą wyniki znacznie gorsze niż innych funduszy i spowodują w ten sposób uszczerbek w aktywach OFE. Jeśli chodzi o inwestycje, obligacje korporacyjne, to są one znacznie mniej bezpieczne od obligacji skarbu państwa, w które rząd proponuje zakaz inwestowania – mówi b. członek Komisji Nadzoru Bankowego.

Na początku listopada, po miesięcznych konsultacjach, projekty ustaw zakładające zmiany w funkcjonowaniu OFE powinny trafić na obrady rządu.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl