fot. Tomasz Strąg

Beata Szydło powołana w skład Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, powołał Beatę Szydło w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na kadencję 2021-2025. „Ta społeczna funkcja jest dla mnie zaszczytem i wielkim obowiązkiem” – zapewniła była premier.

W zarządzeniu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu z dnia 8 kwietnia czytamy, że do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau na kadencję 2021-2025 powołano łącznie dziewięć osób. Prócz byłej premier są to: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. przew. kwal. II Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak i Krystyna Oleksy. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania.

Beata Szydło podziękowała na Twitterze szefowi MKDNiS za włączenie jej do Rady Muzeum.

„Dziękuję premierowi @PiotrGlinski za powołanie w skład Rady Muzeum przy @AuschwitzMuseum. Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem” – napisała.

Rada Muzeum jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury, w którym zasiadają przedstawiciele różnych środowisk. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie. W poprzedniej kadencji Radzie przewodniczyła była wicedyrektor Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało Muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAP

drukuj