fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło odpowie na list przewodniczącego PE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wysłał list do premier Beaty Szydło ws. powieszenia na atrapach szubienic zdjęć europosłów Platformy Obywatelskiej podczas demonstracji narodowców w Katowicach. Szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że odpowie na list.

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że „wszyscy europosłowie, posłowie, wszyscy obywatele przebywający w Polsce są bezpieczni”. Jednocześnie potępiła wszystkie akty agresji i nietolerancji.

Prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie. Będzie to postępowanie karne zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska potępia incydent z Katowic. W jej ocenie sprawa jest wynoszona na forum Unii, aby budować negatywny obraz Polski. Europoseł przypominała, że to politycy PO zaczęli nakręcać spiralę nienawiści.

– Totalna opozycja nakręcała spirale nienawiści przez lata, nienawiści względem Prawa i Sprawiedliwości. To z rąk ich byłego członka zginął pracownik biura poselskiego Marek Rosiak, a drugi pracownik został ciężko ranny. To oni, ustami swojego wiceprzewodniczącego, nawoływali do zastrzelenia pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, więc cała ta sytuacja tak naprawdę budzi niesmak. Ja przestrzegałabym tych posłów przede wszystkim przed tym, aby jednak zachowywali się bardziej powściągliwie – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

W sobotę na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach zgromadziło się – według policji – ok. 70 przedstawicieli środowisk narodowych. Zgromadzenie zgłoszono pod nazwą „Stop współczesnej Targowicy”. Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją PE ws. praworządności w Polsce.

RIRM

drukuj