fot. pixabay.com

Badajmy trzustkę!

Dziennie w Polsce około 10 pacjentów dowiaduje się, że ma raka trzustki. Lekarze alarmują, że w ciągu najbliższej dekady będzie to najbardziej śmiercionośny nowotwór ze wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego.

Każdego roku rak trzustki zabiera życie 300 tys. osobom na całym świecie. Lekarze alarmują – badajmy trzustkę, gdyż nowotwór wykrywany jest zbyt późno. Ważne jest też to, aby badania były przeprowadzane przez kompetentnego radiologa i zgodnie ze standardami obowiązującym w diagnostyce raka trzustki – akcentowała prof. Halina Cichoż-Lach

– Rak trzustki to jeden z najbardziej zdradliwych nowotworów jeżeli chodzi o przewód pokarmowy Jeden z nielicznych nowotworów, który charakteryzuje się pięcioletnim odsetkiem przeżyć na poziomie jednocyfrowym, tj. od 2 do 9 proc. – wskazała prof. Halina Cichoż-Lach, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W Polce szacuje się, że jest to ok. 3,5 tys. nowych zachorowań na raka trzustki w ciągu roku. Około 5 tys. osób umiera rocznie na ten nowotwór.

Przypuszcza się, że w ciągu najbliższej dekady będzie to najbardziej śmiercionośny nowotwór ze wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego – podkreśliła prof. Halina Cichoż-Lach.

Dlatego tak ważne są okresowe badania w kierunku wykrycia raka trzustki. O badaniach powinny szczególnie pomyśleć osoby po 50 roku życia, palące, z nadwagą, otyłością i z pojawiającą się cukrzycą. Badania mogą zwiększyć szansę na dłuższe życie osób ze zdiagnozowanym rakiem trzustki. Warto systematycznie się badać, szczególnie gdy zauważymy niespecyficzne objawy takie jak: pobolewania w pasie nadbrzusza, nudności czy wymioty.

Więcej na ten temat i obszerny wywiad z prof. Haliną Cichoż-Lach znajdziemy w lutowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

Temat główny numeru lutowego miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” to choroby trzustki. Kiedy praca tego narządu jest zaburzona przez chorobę, odczuwamy wiele przykrych dolegliwości. Specjaliści doradzają, jak pozbyć się dokuczliwych objawów i wyjaśniają na czym polega leczenie schorzeń trzustki – mówiła redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku znajdziemy także m.in. jadłospis na poprawę układu trawiennego, informacje na temat diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej, wspomagającej trzustkę.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl