fot. pl.wikipedia.org

B. Wróblewski: Wyrok NSA potwierdza, to, co do niedawna było oczywistością – że rodzicami są kobieta i mężczyzna

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza to, co do niedawna było oczywistością: rodzicami są kobieta i mężczyzna – powiedział poseł i prawnik Bartłomiej Wróblewski.

W uchwale Naczelny Sąd Administracyjny uznał za niedopuszczalny wpis obcego aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci. Sędzia uzasadnił, że transkrypcja aktu, w którym ojciec dziecka nie jest mężczyzną, byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce.

NSA wskazał, że rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec. Polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica.

Zadowolenia z takiego rozstrzygnięcia nie ukrywa poseł Bartłomiej Wróblewski. Polityk przypomina, że źródłem ochrony małżeństwa w Polsce jest Konstytucja RP.

– Cieszę się z tego wyroku. On potwierdza to, co do niedawna było oczywistością, że rodzicami mogą być tylko mama i ojciec. Nie jest możliwe w żaden sposób, poprzez jakąkolwiek procedurę prawną, zalegalizowanie związków jednopłciowych. Wiemy, że środowiska LGBT różnymi drogami usiłowały poprzez sprawy sądowe (…) wymusić uznanie czy częściowe uznanie związków jednopłciowych, ale jest to niezgodne z polskim porządkiem prawnym – zaznacza Bartłomiej Wróblewski.

Sprawa trafiła przed NSA po tym, jak Urząd Stanu Cywilnego odmówił dwóm kobietom wpisu do akt urodzonego w Londynie dziecka. W dokumencie brytyjskim widnieją dwie matki. Stanowisko urzędu podtrzymał wojewoda mazowiecki i Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sprawę w rozszerzonym składzie rozpatrzył wczoraj NSA, który również uznał taki wpis za niedopuszczalny. Równocześnie sędzia wskazał, że skarżąca jest obywatelką polską i jej syn z mocy prawa, na podstawie konstytucji, nabył obywatelstwo polskie. Brak transkrypcji nie stanowi przeszkody do potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

RIRM

drukuj