fot. pixabay.com

B. Wróblewski: Wielokrotnie uzyskiwaliśmy zapewnienia, że wkrótce pojawi się pierwszy projekt dotyczący opieki okołoporodowej i perinatalnej. Do dzisiaj nie ma jednak ani projektu, ani nic nie weszło w życie

Wielokrotnie uzyskiwaliśmy zapewnienia, że wkrótce pojawi się pierwszy projekt dotyczący opieki okołoporodowej i perinatalnej. Do dzisiaj nie ma jednak ani projektu, ani nic nie weszło w życie (…). Na stole jest dobry projekt ministra Michała Wójcika dotyczący hospicjów perinatalnych, który powinien zostać uzupełniony o propozycje zespołu. Nie widzę przeszkód i powodów, dlaczego ta sprawa nie mogłaby już teraz przejść przez Sejm. Jeśli nie da się wszystkiego, to chociaż na zasadzie pojedynczych kroków (…). Jako środowisko konserwatywne, pro-life jesteśmy zdziwieni, dlaczego tak ważna sprawa dla całego naszego obozu i naszej wiarygodności toczy się tak wolno – mówił Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, w rozmowie z TV Trwam.

22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. przesłankę eugeniczną do wykonania aborcji za niekonstytucyjną. Wyrok wywołał poruszenie wśród lewicowych wyborców, które zakończyło się niezliczoną ilością profanacji i napaści fizycznych na osoby duchowne.

Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny zaraz po wyroku wydał stanowisko, w którym zwrócił uwagę na najważniejsze tematy, jakimi niezwłocznie trzeba się zająć. Stanowisko zespołu przypomniał poseł Bartłomiej Wróblewski, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu.

– Stanowisko Zespołu Życia i Rodziny, które zostało wydane zaraz po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, wskazywało na kilka grup spraw. Po pierwsze, zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, szczególnie w sytuacjach najtrudniejszych. Po drugie, konieczność stworzenia nowego programu albo poprzez „1500 plus” dla dzieci niepełnosprawnych, albo poprzez podwyższenie zasiłku pielęgnacyjnego. Po trzecie, umożliwienie pracy rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych, czyli dzieci i dorosłych – wskazał rozmówca TV Trwam.

– Nie da się tych wszystkich spraw zrobić na raz, ale konsekwentnie i po kolei trzeba je realizować. Najważniejsza sprawa dotyczy najtrudniejszych ciąż, zapewnienia kompleksowej opieki perinatalnej: medycznej, psychologicznej, także dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 20 tys. zł w najtrudniejszych przypadkach – dodał.

Pozostaje pytanie o to, na jakim etapie prac jest obecnie resort rodziny.

– Wielokrotnie uzyskiwaliśmy zapewnienia, że wkrótce pojawi się pierwszy projekt dotyczący opieki okołoporodowej i perinatalnej. Do dzisiaj nie ma jednak ani projektu, ani nic nie weszło w życie – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Na stole jest dobry projekt ministra Michała Wójcika dotyczący hospicjów perinatalnych, który powinien zostać uzupełniony o propozycje zespołu. Nie widzę przeszkód i powodów, dlaczego ta sprawa nie mogłaby już teraz przejść przez Sejm. Jeśli nie da się wszystkiego, to chociaż na zasadzie pojedynczych kroków (…). Jako środowisko konserwatywne, pro-life jesteśmy zdziwieni, dlaczego tak ważna sprawa dla całego naszego obozu i naszej wiarygodności toczy się tak wolno – podkreślił polityk.

radiomaryja.pl

drukuj