fot. PAP/Marcin Obara

B. Spychalski: Nie ma decyzji o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Na dzisiaj nie ma decyzji o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na Ukrainie; jedynie międzynarodowy nacisk na Rosje może spowodować, że nie będzie eskalacji tego konfliktu – powiedział w czwartek prezydencki minister Błażej Spychalski.

O jak najszybsze zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie po ataku sił rosyjskich na okręty ukraińskie zwrócił się we wtorek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

„Na dzisiaj nie ma takiej decyzji” – powiedział Błażej Spychalski w Radiu Plus pytany, czy prezydent Andrzej Duda rozważa zwołanie Rady.

Dodał, że w sprawie sytuacji na Ukrainie prezydent wykonał „wiele kroków””.

„Jedynie międzynarodowy nacisk na Rosje może spowodować, że nie będzie eskalacji tego konfliktu. Z naszej perspektywy najważniejsza jest współpraca w międzynarodowych gremiach – czy to na poziomie UE, NATO, czy Rady Bezpieczeństwa ONZ. To są formaty, które mogą spowodować, że Rosja nie będzie podejmowała dalszych kroków i nie będzie eskalowała konfliktu na Ukrainie” – mówił prezydencki minister.

Zaznaczył, że Polska podziela stanowisko wyrażane w tej sprawie przez UE, NATO czy ONZ.

Dopytywany, czy prezydent planuje w najbliższym czasie złożenie wizyty w Kijowie, Błażej Spychalski odparł, że „na dzisiaj nie ma tematu” takiego wyjazdu.

W związku z ostrzelaniem ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej Ukraina ogłosiła stan wojenny. Kijów uznał ten incydent za otwartą agresję Rosji. Stan wojenny ma trwać do 26 grudnia i dotyczy obwodów wzdłuż granicy z Rosją, z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz regionów przy Morzu Czarnym i Azowskim.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta; w jego skład wchodzą: premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie: MSWiA, MSZ i MON, koordynator ds. służb specjalnych, szef BBN, szef Kancelarii Prezydenta oraz szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów.

PAP/RIRM

drukuj