fot. nasz dziennik

B. marszałek Sejmu Marek Jurek „jedynką” Kukiz’15 do Parlamentu Europejskiego

Będę otwierał listę Kukiz’15 do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski – poinformował PAP lider Prawicy Rzeczypospolitej, były marszałek Sejmu, europoseł Marek Jurek. Na listach Kukiz’15 znajdą się też inni działacze Prawicy RP m.in. Marian Piłka czy poseł Jan Klawiter.

„Prawicowa Rzeczypospolitej będzie startować do Parlamentu Europejskiego z list Kukiz’15. Ja poprowadzę listę w Poznaniu” – powiedział PAP Marek Jurek.

„Na Mazowszu będzie startował Marian Piłka i Lidia Sankowska-Grabczuk, Jan Klawiter na Pomorzu” – dodał.

Na pozostałych listach również znajdą się kandydaci Prawicy RP

Jurek w rozmowie z PAP podkreślił, że start z list Kukiz’15 jest kontynuacją współpracy między jego ugrupowaniem, a ruchem Pawła Kukiza z wyborów samorządowych.

„Jesteśmy przekonani, że trzeba budować tę współpracę, że z Pawłem można podejmować próby budowania niezależnej prawicy” – zaznaczył.

Polityk podkreślił, że dla Prawicy Rzeczypospolitej kluczową kwestią jest praca na rzecz Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny, wzmocnienie współpracy Europy Środkowej i współpraca z państwami, które zachowują walutę narodową.

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP przyznał, że bardzo się cieszy ze współpracy z Prawicą RP.

„Marek Jurek to człowiek bardzo przyzwoity, człowiek, który ma bardzo duże doświadczenie w europarlamencie i który z całą pewnością zawsze bronił interesu Polski” – powiedział.

Paweł Kukiz podkreślił także, że Marek Jurek wywodzi się z Wielkopolski i dobrze ją czuje.

Według informacji PAP, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka otwiera listę Kukiz’15 w okręgu 4 (Warszawa i powiaty ościenne), wiceszef klubu i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko zajmuje pierwsze miejsce listy lubelskiej (okręg 8), b. kandydat na Rzecznika Praw Dziecka – Paweł Kukiz-Szczuciński otwiera listę w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie (okręg 10 – małopolskie i świętokrzyskie), wiceszef klubu Grzegorz Długi to lider listy śląskiej (okręg 11) i posłanka Agnieszka Ścigaj jest „jedynką” w okręgu 12 (woj. dolnośląskie i opolskie).

„Jedynkami” są też posłowie Andrzej Kobylarz (okręg 1 – Pomorze), Paweł Szramka (okręg 2 – kujawsko-pomorskie), Andrzej Maciejewski (okręg 3 – podlaskie i warmińsko-mazurskie) i Piotr Apel (okręg 6 – łódzkie). Listy otwierają też lokalni działacze Kukiz’15: Alicja Bobola (okręg 9 – podkarpackie) i Olimpia Tomczyk-Iwko (okręg 13 – lubuskie i zachodniopomorskie), a także wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” Barbara Husiew.

Ruch Kukiz’15 zebrał 180 tys. podpisów pod listami wyborczymi kandydatów do Parlamentu Europejskiego i rozpoczął rejestrację list. Zarejestrowano już m.in. listy w okręgu 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, w okręgu 8 (lubelskie), okręgu 10 (małopolskie i świętokrzyskim) oraz okręgu 12 (Dolny Śląsk i opolskie).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

PAP/RIRM

drukuj