fot. wikipedia

B. Kownacki: powitanie pierwszego samolotu G550 dla VIP – 21 czerwca

Powitanie pierwszego samolotu Gulfstream G550, przeznaczonego do transportu najważniejszych osób w państwie, planowane jest 21 czerwca na warszawskim Okęciu – powiedział PAP w środę wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Pierwsza z maszyn G550 ma nosić imię księcia Józefa Poniatowskiego; patrona wyłoniono w konkursie na nieoficjalną nazwę, ogłoszonym przez MON. Napłynęło na niego ok. 1,4 tys. propozycji. Oprócz Poniatowskiego, patronami maszyn zostali także: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Kazimierz Pułaski.

Uroczystość przeprowadzenia pierwszego samolotu dla najważniejszych osób w państwie do Polski planowana jest 21 czerwca na warszawskim Okęciu” – powiedział wiceminister.

Jak dodał, nie będzie to „nadzwyczajna, wielka feta”, ale „godne, spokojne przyjęcie”.

Są pewne zwyczaje w lotnictwie, typu przejazd przez kurtynę wodną i uroczyste nadanie imienia” – powiedział.

MON podpisało umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie w listopadzie ub.r.

-Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostarczenie samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji. Gulfstream G550 to typowy tzw. samolot dyspozycyjny. Jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maks. sięga 12,5 tys. kilometrów.

W marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).

 

PAP/RIRM

drukuj