Wybrano patronów polskich samolotów dla VIP-ów

Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Józef Poniatowski i Kazimierz Pułaski zostali wybrani na patronów pięciu samolotów Gulfstream G550 i Boeing 737 do przewozu najważniejszych osób w państwie – ogłosił dziś w Bydgoszczy wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

G550 będą nosiły nazwy księcia Poniatowskiego i gen. Pułaskiego, zaś B737 – Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego.

„W przeciągu 9 miesięcy udało się zrealizować całe postępowanie, podpisać umowę, a w przeciągu roku od podjęcia decyzji przez rząd pani premier Beaty Szydło pierwsze samoloty będą na terenie Polski. Już w czerwcu, za kilkanaście dni, pierwszy samolot wyląduje na warszawskim Okęciu. W związki z tym chcieliśmy uczcić to wydarzenie. Postanowiliśmy rozpisać konkurs na nazwę dla każdego samolotu. Tak potocznie będziemy na nie mówili” – powiedział Bartosz Kownacki na konferencji prasowej w czasie XI Międzynarodowej Wystawy Air Fair.

Konkurs na nieoficjalne nazwy dla pięciu samolotów dla VIP-ów, które zostały zakupione w tym, i w ubiegłym roku, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w ubiegły wtorek. Jak poinformował B. Kownacki, wpłynęło 1400 propozycji, „od tych mniej rozsądnych po bardzo ciekawe i atrakcyjne”.

Wcześniej Kownacki uczestniczył w podpisaniu listu intencyjnego między firmą Gulfstream a Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w sprawie serwisowania kupionych przez Polskę samolotów G550 w zakładach w Bydgoszczy.

„Ten list intencyjny otworzył przed nami możliwości rozpoczęcia współpracy z firmą Gulfstream. Mamy potencjał, obecnie wysyłamy pracowników na szkolenie przez specjalistyczną firmę. Kolejny etap to autoryzacja i podpisanie umowy na serwisowanie. Chcemy, żeby podpisanie umowy stało się tak szybko, jak to będzie możliwe. Mamy też nadzieję, że serwisowanie samolotów dla VIP-ów ściągnie do nas klientelę biznesową” – powiedział prezes WZL nr 2 Leszek Walczak

W listopadzie 2016 r. MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów G550. Natomiast w marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany). Pierwszy G550 ma przylecieć do Polski w ostatniej dekadzie czerwca, a pierwszy, używany B737 – do połowy listopada (wcześniej ma przylecieć drugi G550).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl