B. Kempa: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się podać do dymisji

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa uważa, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji.

Minister na antenie publicznej telewizji TVP Info odniosła się do informacji o nieprawidłowościach dotyczących reprywatyzacji w stolicy.

Prokuratura prowadzi już kilkanaście postepowań w sprawie warszawskich nieruchomości.

Od kwietnia decyzje reprywatyzacyjne Ratusza bada Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kontrola dotyczy głównie decyzji o zwrotach nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r.

– W tej sytuacji sama odpowiedzialność urzędnicza to jest za mało. Ona powinna jeszcze nastąpić, ale to, co się stało, jest absolutną, niepowetowaną stratą. W ogóle problem reprywatyzacji w Polsce od roku 90 jest problemem niezałatwionym i to jest najtrudniejsze. Wykorzystała to grupa, którą ja dzisiaj postrzegam jako kategoria zorganizowanej grupy przestępczej – podkreśla Beata Kempa.

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez Skarb Państwa. Dekretem, uzasadnianym „racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu”, objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

RIRM

drukuj