fot. pixabay.com

Australia ogranicza użycie szczepionki AstraZeneki do osób powyżej 60. roku życia

Rząd Australii zaleci, by szczepionka firmy AstraZeneca przeciw COVID-19 była stosowana w kraju tylko u osób powyżej 60. roku życia – poinformował w czwartek minister zdrowia Greg Hunt. Decyzję uzasadniono przypadkami zakrzepów krwi u osób szczepionych tym preparatem.

W Australii podano dotąd 3,3 mln dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca. Wśród nich zarejestrowano 60 przypadków zakrzepów krwi, dwie osoby zmarły – wynika z oficjalnych danych.

„Rząd stawia bezpieczeństwo ponad wszystko” – podkreślił minister.

„Dzisiejsza aktualizacja polityki bazuje na nowych dowodach wskazujących na wyższe ryzyko bardzo rzadkiej dolegliwości (małopłytkowość) występującej wśród osób w wieku 50-59 lat” – dodał.

Jest to kolejne przesunięcie limitu wiekowego dla tej szczepionki. W kwietniu 2021 roku jej stosowanie ograniczono do osób powyżej 50. roku życia.

Minister zdrowia twierdzi, że aktualizowane przepisy nie opóźnią programu szczepień, który zakłada, że każdy Australijczyk dostanie co najmniej jedną dawkę szczepionki do końca 2021 roku.

Władze opanowały sytuację epidemiczną w kraju, likwidując pojawiające się ogniska zakażeń poprzez nagłe, surowe lockdowny, sprawne namierzanie osób, które miały kontakt z zakażonymi, a także egzekwowanie zasad dystansu społecznego.

Od wybuchu pandemii COVID-19 Australia zarejestrowała jedynie 30 300 zakażeń oraz 910 zgonów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl