fot. Monika Bilska

Atak na Radio Maryja za publiczne pieniądze

Toruński teatr Horzycy wystawia spektakl, który szkaluje Radio Maryja. Do prokuratury trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Spektakl pod tytułem „Wróg się rodzi” jest finansowany z publicznych pieniędzy.

Na początku zawsze jest słowo. Także we współczesnej Polsce – mówią autorzy spektaklu „Wróg się rodzi”. Sztuka nie stawia jednak pytania o korzenie podziałów w społeczeństwie. Ona na to pytanie odpowiada, ale odpowiada poprzez atak.

– My nie pytamy o to, czy konglomerat medialny o. Rydzyka ma zły wpływ na społeczeństwo, bo ja to wiem (…). Przed kampanią samorządową puszczany był niemal co godzinę komunikat, w którym o. Tadeusz Rydzyk nawoływał, powołując się na słowa Jana Pawła II, żeby walczyć z cywilizacją śmierci i z lewactwem – powiedział autor scenariusza Marcin Kącki, który twierdzi, że Radio sięga po język wykluczający.

Dalej brnie Filip Perkowski, odtwórca roli o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Radio dzieli, szuka wroga, jest ksenofobiczne – mówił Filip Perkowski.

Te tezy nijak mają się do rzeczywistości – wskazała krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka i dodała, że dzisiejszy teatr przestał być wypowiedzią artystyczną. Stał się nachalną publicystyką.

– Przedstawienia realizowane są pod tezę polityczną, pod ideologię lewicową, pod poprawność polityczną – wskazała krytyk teatralny.

I dlatego powstaje fałszywy obraz, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lewicowej ideologii – tłumaczył prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk.

– Zdiagnozowano Kościół, a w szczególności Radio Maryja, jako głównego przeciwnika tejże ideologii – zaznaczył.

Ks. prof. Dariusz Oko z Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że bluźniercze przedstawienia są próbą walki z Kościołem. Metodą stają się szyderstwo i poniżanie.

– Chcą nas tak ośmieszyć, tak zdegradować, tak poniżyć, żebyśmy nie mieli żadnego wpływu na społeczeństwo. To jest ich zasadnicza strategia postępowania – mówił ks. prof. Dariusz Oko.

Strategia pełna nienawiści i kłamstwa, która dąży do mordu kulturowego, społecznego i medialnego, a która czerpie swoje założenia z marksizmu – zaznaczył kapłan.

– Oni tak dużo mówią o nienawiści, bo oni się kierują nienawiścią. Oni patrzą na świat poprzez nienawiść, dlatego ciężko im uznać, zrozumieć, że ktoś może kierować się miłością, szacunkiem – wyjaśnił ks. prof. Dariusz Oko.

I podobnie – jako element nasilającej się mowy nienawiści – spektakl „Wróg się rodzi” postrzega Piotr Boroń, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Tu mamy do czynienia z eskalacją, szkoda, że za pieniądze publiczne – zwrócił uwagę Piotr Boroń.

Spektakl rzeczywiście jest finansowany ze środków publicznych. Stąd reakcja przewodniczącego akcji „SOS dla Polskiej Rodziny” Andrzeja Jaworskiego. Do prokuratury trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Odpowiedzialność za całą akcję ponoszą i dyrekcja teatru Horzycy, i zarząd województwa kujawsko-pomorskiego, na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim – tłumaczy Andrzej Jaworski.

– Te osoby doskonale zdawały sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z akcją, która ma na celu wyszydzenie, obrażenie kilku milionów Polaków, którzy słuchają Radia Maryja i którzy z tym radiem się utożsamiają. I te osoby doskonale wiedziały, że robią to po coś, a nie robią tego jako sztuka dla sztuki – podkreślił Andrzej Jaworski.

– Władze państwowe powinny reagować wyraźniej na tego typu działania w celu ograniczenia tej mowy nienawiści, która tutaj została zawarta – dodał Piotr Boroń – były członek KRRiT.

Pod pozorem tworzenia kultury dochodzi do ataku na konkretne osoby i wartości chrześcijańskie – wskazał Piotr Boroń.

– Jakim prawem następuje atak za pieniądze publiczne? – pytał.

To atak na słuchaczy Radia Maryja – dodała Temida Stankiewicz-Podhorecka.

– Wyszydzanie Radia Maryja nie jest wyszydzaniem tylko Radia Maryja. Jest wyszydzaniem nas, np. mnie także, ja jestem słuchaczką Radia Maryja, identyfikuję się z treściami, które stamtąd płyną – zaznaczyła Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Dlatego zawiadomienie do prokuratury skierowane przez Andrzeja Jaworskiego dotyczy znieważenia Rodziny Radia Maryja i nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj