ARP: Tona wydobywanego węgla przynosi 30 zł strat

Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawiła dane dotyczące sektora węglowego w I kwartale tego roku. Wynika z nich, że w tym okresie każda tona wydobytego przez polskie kopalnie węgla kamiennego przyniosła średnio ok. 30 zł strat. Średnia cena tego surowca była o ponad 16 proc. niższa niż przed rokiem.

Wskaźniki pokazują też pozytywne zjawiska, jak koncentracja wydobycia w najbardziej opłacalnych miejscach i zwiększanie sprzedaży najbardziej dochodowych gatunków węgla.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ “Solidarność” Kazimierz Grajcarek zwraca uwagę, że uśrednianie wydobycia zaciemnia obraz polskiego górnictwa.

– Kopalnie mają ceny wydobycia na różnym poziomie. To trochę zaciemnia nam obraz, że niby w całej Polsce wydobycie węgla jest nieopłacalne, a tak nie jest. W wielu kopalniach jest nieopłacalne, ale w wielu jest opłacalne, więc lepsza według mnie byłaby taka informacja, która podałaby nam przynajmniej, że w tej spółce węglowej jest tak, a w tej spółce tak, chociaż to i tak nie oddawałoby całej prawdy – mówi Kazimierz Grajcarek.

Kazimierz Grajcarek dodaje że decyzja polityczna pozwoliła państwowym spółkom węglowym sprzedawać węgiel poniżej kosztów.

Od początku roku do końca marca kopalnie wydobyły ponad 17 mln 700 tys. ton węgla.

RIRM

drukuj