PAP/Stanisław Rozpędzik

ArcelorMittal Poland zainwestuje w krakowskiej hucie

Niemal 500 milionów złotych – takie środki ArcelorMittal Poland przeznaczy na inwestycje w krakowskiej hucie. W końcu ruszy długo oczekiwany remont wielkiego pieca. Nowa perspektywa oznacza utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy oraz utworzenie kolejnych.

Na decyzję o remoncie pieca oraz kolejnych inwestycjach czekało 14 tysięcy osób pracujących w ArcelorMittal Poland oraz w spółkach zależnych.

– Dla nas to jest na lato najważniejsza decyzja, jaka mogła zapaść, jest to praca na naście lat – 20 lat minimum, nawet i więcej, jeżeli te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane. Oczywiście najważniejszy jest remont wielkiego pieca, ale za tym muszą iść inne inwestycje, które są już rozpoczęte – powiedział Eugeniusz Hlek z KM NSZZ „Solidarność 80”.

ArcelorMittal Poland informuje, że ponad 300 mln zł ma być przeznaczone na projekty realizowane w części przetwórczej zakładu: o blisko milion ton rocznie zwiększą się zdolności produkcyjne walcowni gorącej, a zdolności w zakresie ocynkowania – niemal o 400 tysięcy ton w ciągu roku – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

– Zmodernizujemy wielki piec nr 5, ostatni pracujący w hucie. Oprócz tego zrealizujemy dodatkową inwestycję. To będzie modernizacja konwertora nr 3. To jest to urządzenie, w którym powstaje stal. Zrealizujemy dwie inwestycje zwiększające moce produkcyjne w naszych zakładach przetwórczych, czyli w dwóch walcowniach – walcowni gorącej i walcowni zimnej – zaznaczyła Sylwia Winiarek.

Wszystko to rozpocznie się już w przyszłym roku. Wtedy ruszy remont pieca.

Sam remont będzie trwał ok 72-73 dni. Dłuższe są przygotowania, które trwają prawie rok – powiedział Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący hutniczej „Solidarności”.

Dotąd decyzja o wznowieniu przygotowania do remontu wielkiego pieca była wstrzymana. Wszystko przez brak konkurencyjnych warunków polskiego hutnictwa względem producentów spoza granic naszego kraju. Warunki zmieniły się w trakcie kampanii wyborczej, gdzie w wyścigu o poselskie stołki wreszcie podjęto decyzje korzystne dla krakowskiej huty.

Przyjęty przez rząd program Śląsk 2.0 przewiduje zwolnienia z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii, planowane jest również częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd. Nowa perspektywa przyszłości pozwoli ocalić wiele miejsc pracy – mówi Krzysztof Wójcik, przewodniczący zakładowej „Solidarności” pracowników.

– Od dzisiaj można pracować spokojnie. Przestał wisieć nad nami topór niepewności, który mógł spaść i obciąć wszystkie te nadzieje, że huta się będzie rozwijała, że tutaj będą miejsca pracy utrzymane i dodatkowe – powiedział Krzysztof Wójcik.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Spółka skupia około 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. Zatrudnienie otrzymało tu ponad 11 tysięcy osób w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj