fot. flickr.com

Apel o podjęcie abstynencji alkoholowej

Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych apeluje o podjęcie abstynencji od 1 stycznia do beatyfikacji księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, która planowana jest na 7 czerwca. 

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest poważnym problemem – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– W Polsce mamy ok. miliona osób uzależnionych od alkoholu oraz ok. 4 mln, które nadużywają alkoholu – używają go w sposób ryzykowny i szkodliwy – podkreśla ksiądz biskup.

Milion dzieci dorasta w rodzinach, gdzie istnieje problem z alkoholem. W celu ochrony przyszłych pokoleń przed negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu realizowany jest program: „Młodzi, trzeźwi i wolni” – wskazuje socjolog, dr Agnieszka Muzyk.

– Podstawowym celem naszego projektu jest pomoc w wychowaniu młodych osób. W takim wychowaniu, by przygotować do życia w wolności od uzależnień i w zachowaniu trzeźwości. Trzeźwości nie tylko fizycznej, ale trzeźwości w myśleniu, przeżywaniu i w postępowaniu – podkreśla konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Przygotowana została specjalna książka: „Miłość, wolność i odpowiedzialność”, która ma w tym pomóc rodzicom, wychowawcom i duszpasterzom.

Apostolstwo Trzeźwości nie ustaje w apelach do władz samorządowych i państwowych o ograniczenie dostępności alkoholu oraz jego reklamy. Konieczne są też zmiany postaw dorosłych i propagowanie abstynencji w społeczeństwie – mówi ks. prof. Piotr Kulbacki, członek Centralnej Diakonii Wyzwolenia Człowieka.

– To jest bardzo ważne, ponieważ młody człowiek patrzy, jak ważny dla dorosłego pokolenia jest alkohol – akcentuje ksiądz profesor.

Troska o trzeźwość, to troska o wolność wewnętrzną naszego narodu – wskazuje ks. bp Tadeusz Bronakowski, który apeluję o podjęcie abstynencji od 1 stycznia do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– Jako Apostolstwo Trzeźwości zyskujemy nowego, wspaniałego patrona, jakim będzie błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński. To właśnie on przejdzie do historii będąc jednym z największych apostołów trzeźwości. To jemu często przypisujemy słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza, że: „Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”, ponieważ ks. kard. Stefan Wyszyński tak często powtarzał te słowa – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński wyznawał także zasadę: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości wszystkich”. Te słowa są też hasłem: Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zainicjowanej przez sługę bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl