Spożywanie alkoholu w ciąży może na trwałe zaszkodzić dziecku
Matki spożywające alkohol w ciąży narażają swoje dzieci na zaburzenia fizyczne i psychiczne. „Alkohol bardzo uszkadza mózg. Z tego wynikają różne zaburzenia, które są i będą do końca życia dziecka. Zaburzony rozwój u dziecka zawsze będzie występował, ale nie zawsze będzie widoczny od urodzenia” – podkreśliła Maria Fischer, lekarz pediatra, w materiale sfinansowanym ze środków Gminy Miasta Elbląg. To w nim eksperci opowiadają o skutkach picia alkoholu w trakcie ciąży, a także wyjaśniają, czym jest FAS.
Alkoholowy Zespół Płodowy, inaczej nazywany zespołem FAS, występuje u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży i jest konsekwencją narażenia rozwijającego się płodu na toksyczny wpływ alkoholu. FAS to nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych, w którym bardzo ważna jest postawiona odpowiednio wcześnie diagnoza i wprowadzenie terapii, która pomoże w stosunkowo normalnym rozwoju.
– Alkohol bardzo uszkadza mózg. Z tego wynikają różne zaburzenia. Są dzieci, które rodzą się w prawidłowym terminie z niedoborem masy ciała i wzrostu. Niektóre rodzą się wcześniej. Dzieci zawsze mają zaburzony rozwój, który nie zawsze jest widoczny od urodzenia – zaznaczyła Maria Fischer, lekarz pediatra.
Jak wskazała, „FAS jest niemożliwy do wyleczenia, ponieważ są to trwałe uszkodzenia mózgu. Zaburzenia są i będą do końca życia. Dlatego możemy tylko wspomagać dziecko w rozwoju”.
– Przyjmowałam jedną dziewczynkę od kiedy miała cztery lata. Jest już osobą dorosłą. Kobieta nie jest w stanie samodzielnie żyć. Takie dzieci są łatwowierne, mają zachowania niebezpieczne seksualnie. One nie są w stanie funkcjonować prawidłowo w społeczeństwie. To są ludzie, którzy nie są w stanie pojąć mechanizmów międzyludzkich. Zazwyczaj nie utrzymują się dłużej w pracy, nawet jeżeli potrafią coś wykonywać. Prędzej czy później narażą się komuś i nikt nie chce z nimi pracować. Wymagają stałej kontroli i nadzoru. Chodzi o osoby pełnoobjawowe – powiedziała Maria Fischer.
Społeczna świadomość o FAS wciąż jest na tyle niska, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka wystąpienia u dzieci tzw. Alkoholowego Zespołu Płodowego z powodu spożywania alkoholu w czasie ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety, które planują lub są w ciąży, zdawały sobie sprawę z konieczności zachowania abstynencji.
– Łożysko stanowi barierę, ale nie dla alkoholu. Alkohol jest substancją, która jest toksyczna i bardzo łatwo przechodzi przez łożysko. (…) Kiedy kobieta pije alkohol, mniej więcej po 30-40 minutach od jego spożycia poziom alkoholu jest taki sam u matki, jak i u dziecka. Przenikanie alkoholu przez łożysko jest bardzo swobodne. O ile matka odtruwa się, bo wątroba przemienia alkohol w inne substancje, o tyle poziom alkoholu u dziecka, które ma niewydolną wątrobę, utrzymuje się trzy razy dłużej niż u matki. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu. (…) Każda dawka, nawet jednorazowe upicie się, może zaszkodzić dziecku – wyjaśnił Jaacek Wójcik, lekarz ginekolog, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
Szacuje się, że w Polsce rocznie rodzi się minimum tysiąc dzieci z zespołem FAS. Natomiast jedno na sto dzieci cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży.
Biuro Prezydenta Elbląga