Anglia: dziś wybory szefa EBOR

W Londynie odbędą się dziś wybory szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. O to stanowisko ubiega się dwóch kandydatów: dotychczasowy szef – Brytyjczyk o hinduskich korzeniach Sum Chakrabarti oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Według Reutersa Brytyjczykowi oprócz poparcia Wielkiej Brytanii udało się zdobyć głosy wielu kluczowych stolic, w tym Francji. Wśród planów na kolejne cztery lata prezesury EBOR, Brytyjczyk zapowiedział m.in. kontynuowanie wsparcia Ukrainy i Grecji, zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu migracyjnego oraz inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.

Priorytetem dla Belki jest wysoka jakość udzielanej pomocy oraz bliższa współpraca z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Poseł i ekonomista Janusz Szewczak nie widzi realnych szans na zwycięstwo prezesa NBP Marka Belki.

– Pan prezes Belka nie ma większych szans na to stanowisko. To jedynie pewne kurtuazyjne zabiegi. Wiadomo, że państwa Unii Europejskiej z Niemcami na czele będą chciały obłaskawić Wielką Brytanię, żeby nie myślała o wyjściu UE w czerwcowym referendum, więc przepadnie to stanowisko przedstawicielowi Wielkiej Brytanii. Tu niewiele się dla nas zmieni. Jesteśmy znacząco zapożyczeni w europejskich instytucjach finansowych – zarówno w Europejskim Banku Inwestycyjnym, jak i w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Nie stać nas już na dalsze gigantyczne pożyczki, które przecież łącznie stanowią już sporo ponad  20 czy może nawet 30 mld euro. To są przecież astronomiczne kwoty do spłacenia – zauważa ekonomista.

Wyboru szefa EBOR dokona Rada Gubernatorów reprezentowana przez 67 udziałowców banku. Zwycięzca musi zyskać poparcie co najmniej 34 oraz ponad połowę przysługujących im głosów ważonych. Głosowanie jest tajne.

EBOR to międzynarodowa instytucja finansowa. Jej udziałowcami jest 65 państw oraz UE i Europejski Bank Inwestycyjny. Blisko połowa krajów członkowskich ma status beneficjentów. Wśród nich pod względem wielkości udzielonych kredytów w czołówce jest Polska.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl