fot. PAP/Artur Reszko

Andrzej Duda na Górze Grabarce

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w prawosławnych uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce. Co roku pielgrzymują na nią wyznawcy prawosławia z Polski i z zagranicy.

Uroczystość Przemieniania Pańskiego to jedno z najważniejszych świąt wyznawców prawosławia w Polsce. Tradycyjnie tego dnia pielgrzymują oni na Górę Grabarkę, gdzie mieści się klasztor świętych Marty i Marii.

W tym roku uroczystości odbywały się w obecności relikwii świętego Spirydona, które do Polski przywiozła z Krety delegacja greckiego Kościoła prawosławnego. Liturgii na Górze Grabarce przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce,metropolita Sawa. W uroczystościach na Górze Grabarce wziął udział także ordynariusz drohiczyński ks. bp Tadeusz Pikus oraz prezydent Andrzej Duda.

– Uważam, że prezydent RP jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem Polskiego państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli. To z pewnością jest takie ważne miejsce, miejsce wielkiego kultu religijnego – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że prezydent powinien uczestniczyć we wszystkich ważnych dla obywateli Polski wydarzeniach.

– Jeżeli prezydent RP ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju – niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi czy nie – szukać elementów wspólnych; szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – wyjaśnił prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj