fot. pixabay.com

Amerykańska Agencja Prasowa informuje, że rząd z Salwadoru w Ameryce Środkowej wysłał 10 tysięcy żołnierzy, by otoczyli miasto i wyłapali członków gangów

Rząd Salwadoru wysłał w sobotę 10 tys. żołnierzy i policjantów, by otoczyli miasto Soyapango i wyłapali w nim członków gangów. To jedna z największych operacji podczas trwającego w Salwadorze od marca bieżącego roku stanu wyjątkowego, wymierzonego w terroryzujące swoje okolice uliczne gangi – informuje Amerykańska Agencja Prasowa.

Żołnierze zablokowali drogi prowadzące do Soyapango, miasta położonego kilka kilometrów na wschód od stolicy państwa San Salvador. Sprawdzali dokumenty wjeżdżających i wyjeżdżających. W tym samym czasie oddziały specjalne weszły do miasta, poszukując osób podejrzanych o przynależność do gangów.

,,Miasto Soyapango jest całkowicie otoczone. Zadaniem wojska i policji jest wyłapanie wszystkich członków gangów” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Salwadoru, Nayib Bukele.

Podkreślił, że zwykli ludzie „nie mają się czego bać”, a obława jest „wymierzona w kryminalistów, nie w uczciwych obywateli”.

To jedna z największych operacji podczas trwającej od dziewięciu miesięcy rozprawy prezydenta Nayib Bukele z ulicznymi gangami, które od dawna bezkarnie wymuszały pieniądze od lokalnych firm. Dopuszczały się zabójstw i kontrolowały całe dzielnice San Salvador.

Po kolejnej fali przemocy i zabójstw, w marcu bieżącego roku w Salwadorze wprowadzono stan wyjątkowy, przedłużany od tego czasu co miesiąc. Zwiększono uprawnienia policji, w tym do inwigilacji podejrzanych osób, ograniczono prawa zatrzymanych i wydłużono – do 15 dni – czas, przez który można ich przetrzymywać bez postawienia zarzutów.

Od wprowadzenia stanu wyjątkowego uwięziono ponad 58 tysięcy osób. Organizacje broniące praw człowieka krytykują masowe aresztowania zaznaczając, że dotyczą często młodych mężczyzn zatrzymywanych tylko na podstawie swojego wyglądu czy wieku lub dlatego, iż mieszkają w zdominowanych przez gangi slumsach.

Szacuje się, że salwadorskie gangi liczą około 70 tysięcy członków. Według ostatniego sondażu Uniwersytetu Ameryki Centralnej działającego w San Salwador, stan wyjątkowy popiera 75,9 procent mieszkańców państwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl