fot. PAP/EPA

Amerykanie udaremnili atak rakietowy Huti na statek handlowy w Zatoce Adeńskiej

Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) poinformowało dziś, że okręt wojenny koalicji państw zachodnich zneutralizował przeciwokrętowy pocisk balistyczny (ASBM) wystrzelony z Jemenu z „obszarów kontrolowanych przez terrorystów Huti”.

Celem ataku Huti w Zatoce Adeńskiej był prawdopodobnie statek handlowy MV Yorktown, pływający pod banderą USA. Według wstępnych doniesień jednostka nie została uszkodzona. Nie ucierpiał też nikt z 22 członków załogi. Według komunikatu Centcom Amerykanie zniszczyli również cztery drony w jemeńskiej przestrzeni powietrznej, wystrzelone przez bojowników Huti.

Od połowy listopada 2023 roku Huti, solidaryzując się z Palestyńczykami walczącymi z armią izraelską w Strefie Gazy, atakują na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej statki handlowe oraz okręty wojenne. Powoduje to poważne zakłócenia w funkcjonowaniu bliskowchodnich szlaków handlowych. W odpowiedzi USA sformowały międzynarodową koalicję, m.in. z udziałem Wielkiej Brytanii i Francji, oraz rozpoczęły operację mającą na celu zapewnienie swobody żeglugi i bezpieczeństwa statków w regionie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl