Amerykanie kupili TVN

Koncern medialny Scripps Networks Interactive kontroluje teraz blisko 53 proc. akcji w notowanej na giełdzie TVN – poinformował „Puls Biznesu”. Według gazety, Scripps Networks Interactive kupił od ITI i Canal+ 100 proc. akcji spółki N-Vision będącej właścicielem Polish Television Holding.

Koncern zapłacił 2,4 mld zł za udziały w PTH. Wziął też na siebie dług spółki – obligacje o wartości nominalnej 300 mln euro zapadające w 2021 r.

Zakup TVN-u przez kapitał amerykański jest korzystniejszy dla polskiego rynku medialnego zdominowanego przez kapitał niemiecki – mówi poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Na rynku było przekonanie, że TVN mają kupić Niemcy. Wzbudzało to niepokój w związku z tym, że kapitału niemieckiego na rynku medialnym Polski jest bardzo dużo. Wejście amerykanów na ten rynek zupełnie zmienia sytuację. To jest niebywała zmiana. Jakie będą tego konsekwencje?  To jest rzecz do przemyślenia. Dużo lepiej dla rynku, że jest to kapitał amerykański. Powoduje to większy pluralizm na rynku, na którym dominuje kapitał obcy. Więc jeśli tak, to ten pluralizm daje jakieś gwarancje do wolności słowa w Polsce. Nie znamy planów amerykańskiej firmy jak zamierza prowadzić stację. Wiemy, że są pewne ograniczenia w ustawie o Radiofonii i Telewizji, żeby nie można było zmieniać profilu stacji – tłumaczy poseł Elżbieta Kruk.

Scripps Networks Interaktive to amerykański producent kanałów lifestyle’owych m.in. o podróżniczych i kulinarnych. Z kolei TVN to największa telewizja komercyjna na polskim rynku. Jej przychody w ub.r. wyniosły 1,6 mld zł.

RIRM

drukuj