Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej stanowczo zareagował na fake newsy o rzekomym rasizmie wobec uchodźców z Ukrainy

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański zareagował na szkalujący nasz kraj artykuł dotyczący pomocy Ukrainie. W liście otwartym sprzeciwił się nieprawdziwym informacjom nt. rzekomych przejawów rasizmu wobec uchodźców z Ukrainy.

W tym kontekście ambasador Janusz Kotański przywołał kłamliwe fragmenty tekstu mówiące o upokarzaniu i atakowaniu m.in.  Nigeryjczyków, czego – według włoskiego dziennika „Avvenire” – miały dopuszczać się polskie służby.

W ocenie polskiego dyplomaty rozpowszechnianie antypolskiej propagandy kremlowskiej jest haniebne. Równolegle do tych oskarżeń inne włoskie media podkreślają bezinteresowną solidarność Polaków z cierpiącymi uchodźcami – dodał.

– „Avvenire” po raz kolejny stwierdziło, że na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą dochodzi do rasistowskich zachowań wobec ciemnoskórych studentów. Uznałem, że trzeba zareagować, bo to nieprawda. Co więcej, ambasada Ghany podziękowała nam za pomoc udzielaną studentom właśnie z tego kraju. Nie można powtarzać fake newsów, które są rozpowszechniane przez Kreml, bo my witamy wszystkich. Już blisko 800 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło gościnę w Polsce. Trzeba reagować, kiedy nas się obraża – zwrócił uwagę ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Janusz Kotański przypomniał, że w ostatnim czasie za udzielanie bezinteresownej pomocy Ukrainie dziękował Polakom m.in. Ojciec Święty Franciszek.

Zauważył też, że już wcześniej włoski dziennik oskarżał Polskę m.in. o brak wrażliwości. Miało to związek z nieprzyjmowaniem napływających z Białorusi migrantów podstawionych przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

– Za każdym razem to prostowaliśmy. Czasami było to publikowane, czasami nie. Jako ambasador przy Stolicy Apostolskiej zawsze reaguję na wszystko, co jest nieprawdziwe w mediach. W tym przypadku niestety jest to dziennik konferencji episkopatu – mówił dyplomata.

***

Poniżej publikujemy pełną treść listu ambasadora Janusza Kotańskiego.

Szanowni Państwo,

2 marca 2022 r., w dniu, w którym Ojciec Święty Franciszek dziękował Polsce za szlachetną i bezinteresowną pomoc Ukrainie, gazeta „Avvenire” opublikowała obraźliwy artykuł oskarżający Polaków o rasizm. Natychmiast wysłaliśmy list do „Avvenire”, w którym zaprzeczamy kłamstwom rozpowszechnianym przez propagandę Putina i powtarzanym przez gazetę, prosząc o sprostowanie.

Marco Tarquinio, dyrektor zarządzający, do tej pory nie opublikował naszego listu odmownego, jak miało to miejsce wiele razy w przeszłości. Ponadto w dzisiejszym „Avvenire” pojawił się nowy artykuł zawierający fałszywe i nieoparte na faktach informacje, w którym nasz kraj jest oskarżany o rzekomą dyskryminację Nigeryjczyków. Choć z jej treści nie wynika jasno, że to Polska, tytuł, podtytuły i struktura pozostawiają u czytelnika wrażenie, że Polacy są bezpośrednio odpowiedzialni za godne ubolewania incydenty rasizmu wobec uciekających przed wojną.

To żenujące i wstydliwe, że podczas gdy polski rząd i obywatele naszego kraju goszczą już prawie 700 tys. uchodźców z Ukrainy, w tym nie tylko Ukraińców, ale także obywateli 167 innych krajów, w gazecie, która powinna być „inspiracją katolicką”, rozpowszechnia się antypolską propagandę z Kremla. Warto też zauważyć, że w czasie, gdy wszystkie włoskie media podkreślają bezinteresowną solidarność Polaków z cierpiącymi, tylko „Avvenire” nadal uparcie fałszuje rzeczywistość.

W związku z powyższym prosimy o opublikowanie naszego listu lub jego streszczenia oraz o jak najszersze jego rozpowszechnienie. „Tylko prawda jest ciekawa” – pisał znakomity polski pisarz Józef Mackiewicz. I każdy uczciwy reporter powinien stanąć w obronie prawdy.

Pozdrawiam.

Janusz Kotański

RIRM/radiomaryja.pl/culturacattolica.it

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl