Albania: Opozycja zgodziła się na udział w wyborach parlamentarnych

Albańska opozycja, bojkotująca od lutego prace parlamentu, zgodziła się na udział w wyborach parlamentarnych. Wcześniej odmawiała udziału, obawiając się rządowych manipulacji. Wybory, które były zaplanowane na 18 czerwca, zapewne będą przełożone – informuje AP.

Premier Edi Rama z rządzącej Albańskiej Partii Socjalistycznej i Luzlim Basha z opozycyjnej Albańskiej Partii Demokratycznej powiedzieli dziś dziennikarzom, że doszli do porozumienia podczas negocjacji, w których w charakterze mediatora wziął udział zastępca asystenta sekretarza stanu USA ds. Europy Środkowej i Wschodniej Hoyt Yee. Opozycja zgodziła się na zaproponowany przez niego tzw. pakiet McAllister Plus. Lider opozycji powiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni będzie znanych więcej szczegółów.

Wcześniejsze mediacje, prowadzone przez przedstawicieli UE i USA, nie przynosiły oczekiwanych skutków. Opozycja domagała się powołania rządu technicznego, który miałby za zadanie zorganizowanie wyborów parlamentarnych.

Życie polityczne w Albanii charakteryzuje się silną nieufnością przeciwstawnych bloków, wzajemnie oskarżających się o korupcję. Wyniki kolejnych wyborów są kontestowane przez przegranych, którzy wyprowadzają swych zwolenników na ulice. Bojkot posiedzeń parlamentarnych przez opozycję przyczynił się do zablokowania reformy, potrzebnej do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Albanii w UE.

PAP/RIRM

drukuj