Albania: Ambasada RP w Tiranie symbolicznie uczciła 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

W warunkach pandemii Ambasada RP w Tiranie obchodziła Święto Narodowe, Dzień Konstytucji 3 Maja, przy jeziorze Farke, tam gdzie dokładnie dwa lata temu, 4 maja 2018 r., przy udziale Prezydenta Republiki Albanii, Pana Ilira Mety, zainaugurowano „Park Polonia” liczący symbolicznie 100 dębów na 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Ambasador K. Bachura, w towarzystwie przedstawicieli władz miasta Tirany, dokonał uroczystego odsłonięcia marmurowej tablicy „Parku Polonia”. Tablicę poświecił polski duchowny, Ojciec Andrzej Michoń, proboszcz parafii św. JP II w Bathore koło Tirany.

„W normalnych okolicznościach uczcilibyśmy ten dzień w licznym gronie. Z powodu pandemii i zakazu większych zgromadzeń nie możemy przygotować uroczystej recepcji, koncertu, czy wystawy. Pomimo tego święto narodowe obliguje, aby choć w bardzo skromnym gronie, dzień ten symbolicznie uczcić.  W przypadającą w tym roku 229. rocznicę ustanowienia w Polsce Konstytucji 3 Maja – pierwszej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej w świecie – świętujemy ten dzień właśnie tutaj.  Dzień konstytucji jest świętem demokracji, bo każda ustawa zasadnicza stanowi płuca demokracji” – oświadczył z tej okazji Ambasador Bachura.

Ambasada Polska w Tiranie aktywnie włączyła się do akcji urzędu miasta stołecznego dot. zazielenia stolicy Albanii. Po dwóch latach od zasadzenia niemal wszystkie dęby się przyjęły. Każde drzewo, w tym te składające się na „Park Polonia” jest naturalnymi respiratorem oczyszczającym powietrze tak niezbędne nam do życia – napisano w informacji dla prasy Ambasady RP w Tiranie.

Nawiązując do przebiegu walki z COVID-19 w Albanii, Zespół Ambasady wysoko ceni lekarzy i cały personel medyczny, który bez wytchnienia walczy z COVID-19. Podkreślono, że na dobre i na złe Polacy będą stać u boku Narodu Albańskiego, czy to w czasach naturalnych kataklizmów, czy też ogólnoświatowej pandemii, jako sojusznicy w NATO i jako wspierający Albanię na drodze do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej.

Solidarni z Narodem Albańskim, życzymy wytrwałości, odwagi, niegasnącej nadziei i jak najszybszego spotkania się pod kojącymi, dającymi cień i schronienie konarami polskich dębów w „Parku Polonia” nad jeziorem Farke, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią – kończy informacja prasowa Ambasady RP wydana z okazji Święta Narodowego – Konstytucji 3 Maja.

 

Ambasada RP w Tiranie/radiomaryja.pl

drukuj