Akredytacje tzw. długich gimnazjów dla dwóch polskich szkół na Litwie

Dwie polskie placówki uzyskały akredytacje tzw. długich gimnazjów na Litwie. Mowa o szkołach im. Szymona Konarskiego i Adama Mickiewicza. Decyzja zapadła w ubiegłą środę podczas posiedzenia Rady Miasta Wilna.

Akredytacje przyznano również szkole rosyjskiej im. Aleksandra Puszkina oraz litewskiej w Fabianiszkach. Oznacza to, że placówki te będą mogły prowadzić nauczanie od klasy 1 do 12.

Co więcej, szkoła im. Mickiewicza uzyskała poparcie dla prowadzenia nauczania o kierunku ochrony środowiska. Stosowne uchwały przyjęto po kilkumiesięcznej batalii.

To jest wielki sukces polskiej społeczności – podkreśliła Renata Cytacka, przewodnicząca Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w Wilnie

– Nasze dzieci będą miały zapewnioną możliwość otrzymania świadectwa naszych pięknych gimnazjów i to jest naprawdę dla całego społeczeństwa bardzo ważna sprawa, ponieważ wiemy, że przetrwamy tu dzięki językowi, ponieważ język ojczysty jest nośnikiem tożsamości narodowej oraz wszystkich wartości. Poprzez język możemy dbać o naszą kulturę polską, o nasze tradycje, więc to jest dla nas bardzo ważne, ponieważ widzimy miejscowości, w których są zamykane szkoły. To jest brak dostępu do języka polskiego. Chociażby ostatnio, kiedy szkoła im. Joachima Lelewela została nam zabrana, nasze dzieci zostały przerzucone z jednej dzielnicy do drugiej i w tej chwili jedna trzecia miasta została bez polskiej szkoły – powiedziała Renata Cytacka.

Akredytacje przyznano dzięki staraniom m.in. przedstawicieli AWPL-ZChR.  Batalia o los tych szkół trwała od maja, kiedy to stosowne propozycje pod obrady stołecznej rady wnieśli radni z AWPL-ZchR.

Środowe głosowanie w sprawie szkół jest ostateczne – uchwały o nadaniu im statusu długich gimnazjów wejdą w życie po podpisaniu przez mera miasta.

RIRM

drukuj