Akcja ratownicza w Kopalni Wujek

Zakończyła się akcja ratownicza przy użyciu otworu z powierzchni w Kopalni Wujek. Trwa jednak akcja pod ziemią. Kombajn, który drąży chodnik posunął się o kolejne metry. Niestety, do tej pory nie udało się odnaleźć dwóch górników, którzy  zaginęli 18 kwietnia.

Ratownicy w kopalni Wujek zakończyli prowadzenie nasłuchu przy pomocy urządzenia do łączności głosowej. Odwiert z powierzchni miał być prowadzony przez 2-3 dni. Jak zaznacza Wojciech Jaros – rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego akcja trwała jednak kilkanaście dni.

– Zero odgłosów, czyli ani reakcji na wezwania ani też mikrofon nie zarejestrował żadnych odgłosów wskazujących na obecność, na jakąś aktywność ludzi – mówi Wojciech Jaros.

Rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego podkreśla, że cały czas trwa jednak akcja pod ziemią.

Kombajn cały czas drąży chodnik. I tutaj jest w tej chwili 40 parę metrów od przecinki czwartej, to jest taki punkt – może kluczowy, niekluczowy- ale ważny punkt dla nas, ponieważ w momencie gdy on wejdzie, zbliży się do tej przecinki, będzie można określić; po pierwsze jak tam wygląda sytuacja  z metanem bo on jest znowu kilkadziesiąt metrów do przodu. Po drugie, czy przecinka jest drożna – podkreśla Wojciech Jaros.

Gdyby się okazało, że przecinka jest drożna, wówczas ratownicy w aparatach oddechowych będą podejmowali próbę wejścia na tę ścianę – dodał Wojciech Jaros. Na razie jednak – jak mówi rzecznik- z odwiertów jakie były robione na dwie strony, widać jedynie elementy metalu. Wiadomo też, że tam gdzie kombajn drąży chodnik, powietrze jest dobre. Stężenie metanu jest poniżej dwóch procent i pracownicy mogą spokojnie wykonywać swoje obowiązki.  Z kolei  w wyrobisku, które jest równoległe do przebiegu trasy drążonej przez kombajn występują duże ilości stężenia metanu. Zakładając optymistyczną wersję zdarzeń, ratownicy mogą dotrzeć do zaginionych 18 kwietnia górników w drugiej połowie przyszłego tygodnia.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl