W Kompanii Węglowej nadal bez porozumienia

Nadal bez porozumienia miedzy związkowcami z Kompanii Węglowej a zarządem nt. programu restrukturyzacji górniczej firmy. Kolejne negocjacje mają się odbyć jutro. Związkowcy oceniają, że szanse na porozumienie maleją, choć ciągle jeszcze jest szansa na uniknięcie protestów.

Wczorajsze rozmowy dotyczyły głównie tzw. alokacji, czyli możliwości przenoszenia pracowników między kopalniami, co miałoby być alternatywą dla proponowanego przez zarząd łączenia ze sobą kopalń. Strona społeczna byłaby gotowa zgodzić się na pewne formy przemieszczania pracowników, ale nie na zasadach przedstawionych przez zarząd.

Wg związkowców propozycja władz spółki oznaczałaby zmiany w umowach o pracę, a zarząd zyskałby de facto prawo swobodnego manewrowania pracownikiem. Związkowcy  nie chcą się zgodzić także na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice, zarząd KW chce w ten sposób pozyskać środki na inwestycje.

Jestem nastawiony coraz bardziej pesymistycznie, to wygląda źle. Zaczynamy się cofać zamiast zbliżać do kompromisowych rozwiązań – podkreślił Jarosław Grzesik, szef górniczej „Solidarności”

Szef górniczej „S” przypomina, że w ubiegły czwartek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji Gospodarki z udziałem prezesów trzech spółek węglowych: Kompani Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Wynika z niego jak sam przyznaje, że kompania będzie się zwijała.

-Zarówno prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, jak i prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, mówili o rozwoju swoich spółek, o inwestycjach, planowanym zwiększeniu mocy wydobywczych, planowanym zwiększeniu ilości sprzedaży. Jedynie przedstawiciel zarządu Kompani Węglowej, mówił o zwijaniu spółki. Dla mnie i moich kolegów to było bardzo niezrozumiałe. Wygląda to tak, jakby ktoś zaplanował rozwój wszystkich pozostałych podmiotów w górnictwie, kosztem Kompani Węglowej – mówi Jarosław Grzesik

W ubiegłym roku Kompania Węglowa straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Cena zbytu węgla w porównaniu do 2012 r. spadła w KW o 15,6 proc., co się przełożyło na mniejsze przychody. Obecnie na zwałach leży ponad 4 mln ton niesprzedanego węgla. W tym roku Kompania planuje ograniczenie zapasów węgla do ok. 2 mln ton, a w kolejnych latach chce je utrzymywać na poziomie 1,5-2 mln ton.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl