Agencja Moody’s podwyższyła prognozę gospodarczą dla Polski

Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu. Tak  wynika z raportu agencji.

W ocenie agencji, perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły, czemu ma sprzyjać rosnąca konsumpcja prywatna. Odpowiada ona za ok. 60 proc. polskiego PKB. Wyższa konsumpcja wzmocni popyt wewnętrzny oraz wzrost – napisała w raporcie agencja Moody’s.

Agencja oczekuje od Polski dalszej poprawy na rynku pracy oraz mocniejszego popytu zewnętrznego.

To dobra informacja dla Polaków i polskiego rządu – podkreśla dr Anna Milewska, ekonomista.

Jest to dobra informacja dla nas wszystkich, dobry prognostyk, jeżeli chodzi o cele gospodarcze zapisane w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i dobra informacja dla osób, które poszukują pracy. Rozwój gospodarczy to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Jeśli firma będzie inwestować i zwiększać produkcje, to będzie potrzebowała nowych pracowników. Zmniejszy to stopę bezrobocia, a więc napędzi konsumpcję. Wydaję mi się, że może być to pierwszy rok skutecznego wyrwania się z pułapki stabilnego rozwoju – wskazuje dr Milewska.

W styczniu agencja Moody’s prognozowała, iż w 2018 r. PKB Polski wzrośnie o 2,8 rdr. W dzisiejszym raporcie Moody’s nie podała nowych prognoz w tym horyzoncie czasowym.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl