fot. twitter.com

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Prognozy agencji wskazują na dynamiczny wzrost gospodarczy naszego kraju w tym i kolejnym roku.

Agencja Fitch wskazała na stabilny wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach oraz solidne podstawy makroekonomiczne. Fitch podwyższył swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski odpowiednio do 5,2 proc. w 2021, 4,5 proc. w 2022 i 3,8 proc. w 2023 roku.

Minister finansów, Tadeusz Kościński stwierdził, że ocena agencji i lepsze prognozy rozwojowe potwierdzają tylko stabilną sytuację fiskalną naszej gospodarki. Agencja, w swojej ocenie, wzięła pod uwagę wsparcie ze strony unijnego Funduszu Odbudowy. I choć Komisja Europejska do tej pory nie zaakceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, to – według agencji – nie wpłynie to na wypłatę środków.

Agencja Fitch oceniła również, że inflacja w Polsce średniorocznie w 2022 r. wyniesie 3,9 proc., a w 2023 r. 3,6 proc. Prognozy nie uwzględniają rozwiązań przewidzianych w programie Polski Ład, ponieważ ich przyjęcie przez parlament jest w ocenie agencji niepewne.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl