fot. PAP/AA/ABACA

Afganistan: prawie 80 dziewcząt zatrutych w szkołach w dwóch różnych atakach

Prawie 80 dziewcząt zostało zatrutych i trafiło do szpitali w wyniku dwóch oddzielnych ataków na szkoły podstawowe na północy Afganistanu – przekazał Mohammad Rahmani, szef władz oświatowych prowincji Sar-e Pol, w której doszło do niewyjaśnionych zatruć.

Afgański urzędnik powiedział, że osoba, która zorganizowała ataki, zrobiła to z prywatnych pobudek, jednak nie rozwinął tej oceny. Do ataków doszło w prowincji Sar-e Pol w sobotę i niedzielę. 60 uczennic zostało zatrutych w szkole Naswan-e-Kabod Aab, a 17 w szkole Naswan-e-Faizabad.

„Obie szkoły podstawowe są blisko siebie i zostały zaatakowane jedna po drugiej” – powiedział Mohammad Rahmani dla agencji Associated Press.

Nie podano żadnej informacji o tym, w jaki sposób dziewczęta zostały zatrute ani jakie były objawy.

Wkrótce po tym, jak talibowie na powrót przejęli władze w Afganistanie, dziewczętom zabroniono kontynuowania nauki powyżej szóstej klasy szkoły podstawowej, a kobiety nie mają dostępu do większości zawodów i mają ograniczoną możliwość pojawiania się w przestrzeni publicznej.

Od listopada ubiegłego roku w sąsiednim Iranie dochodzi do ataków z użyciem gazu w szkołach dla dziewcząt. W ostatnich miesiącach kilkaset dziewczynek trafiło do szpitali po zatruciu nieokreślonym gazem rozpylonym w szkołach. Do ataków doszło w co najmniej 25 z 31 prowincji Iranu. Do objawów zatrucia należą problemy z oddychaniem, zawroty, bóle głowy i mdłości. Mimo, że władze Iranu zapewniają, iż zajmują się sprawą, ataki nie ustają.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl